Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-1

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet 2022-23 μετά την ισοπαλία 1-1 στη ρεβάνς με τον τροπαιούχο Παναθηναϊκό στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης», με το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα να δίνει την πρόκριση στους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι θα βρεθούν για 8η διαδοχική σεζόν στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με σκόρερ τον Άνταμ Τσέριν ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής μετά από πάσα του Μπερνάρντ. Το γκολ αυτό ήταν το 3ο του Σλοβένου μέσου στην φετινή διοργάνωση.

Στο 78ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Nέλσον Ολιβέιρα μετά από χέρι του Τσέριν σε κεφαλιά του Σβάμπ στην μεγάλη περιοχή. Στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπράντον Τόμας για χτύπημα εκτός φάσης στον Σάρλια.

Στην ημιτελική φάση ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Λαμία η οποία βρίσκεται στους «4» της διοργάνωσης για 4η φορά στην ιστορία της.

Δείτε ΕΔΩ τις διασταυρώσεις των ομάδων στην ημιτελική φάση.