Νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 75-89 στην Καρδίτσα, έχοντας για πρώτους σκόρερ τους Πίτερς (16π) και ΜακΚίσικ (15π).

Πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), άξιος συμπαραστάτης του ο Σακίλ ΜακΚίσικ (15 πόντοι, 3/6 τρίποντα), με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν καλά από την περιφέρεια (11/25-44% τρίποντα), παίζοντας ομαδικό μπάσκετ με 30 ασίστ.

Μεγάλο «διπλό» πήρε ο ΠΑΟΚ (71-83) μέσα στα Λιόσια επί της ΑΕΚ - Σπουδαία εμφάνιση από τον Ρίλεϊ, ο οποίος «εκτέλεσε» την «Ένωση» με 23 πόντους και 3 ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ μέσα στα Λιόσια με σκορ 71-83. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε... γκάζι στην τελευταία περίοδο, μέτρησε επί μέρους σκορ 19-27 και έφτασε στην επικράτηση. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη έχοντας για κορυφαίο τον Τζέιλεν Ρίλεϊ. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 23 πόντους και 5 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια (13/30-43%) και κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά το ματς παρά τα 17 λάθη τους. Από την ΑΕΚ έκανε ό,τι μπορούσε ο Τιμ Φρέζιερ (22 πόντοι) αλλά δεν ήταν αρκετός.