![](/Uploads/2022/10/b1a9dc6bf7e200addfeb8a6a3e10be85_111.JPG)
Ένα παιχνίδι με δύναμη, έγινε στην Τερψιθέα την Κυριακή (30/10) ανάμεσα στον τοπικό Μαχητή και την Δόξα Υπέρειας για τον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ με τελικό σκορ 4-2 και μάλιστα με ανατροπή.
Της Βάσως Γκατζούλη
Πολύ νωρίς μπήκε μπροστά στο σκορ η Υπέρεια στο 10’ όταν ο Αρσενόπουλος Β. έβγαλε ωραία πάσα για τον Καλφόγλου και αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
![](/Uploads/2022/10/3f9bf6a9cec31bdcedf8c4d86822c3ae_DSC_0150.JPG)
![](/Uploads/2022/10/c2ac62bbdfa8c00da4c0ff5dfc19a450_DSC_0155.JPG)
![](/Uploads/2022/10/373295650aac22ba04d3136c21e6f863_DSC_0157.JPG)
![](/Uploads/2022/10/4e4633ba4e1a15e6356d17eea8acec95_DSC_0188.JPG)
![](/Uploads/2022/10/14c10e36f49271dc19878b220bf6e988_DSC_0208.JPG)
![](/Uploads/2022/10/2f3653de7143260675b39cec0b5fe173_DSC_0215.JPG)
![](/Uploads/2022/10/d3a92cc2fcbf5d70433853c5aa9ba0d6_DSC_0219.JPG)
![](/Uploads/2022/10/d5f4f2232f25c36b9f7736176b15d939_DSC_0224.JPG)
![](/Uploads/2022/10/e5d5cf83254c07ce7f629eee2849ddd8_DSC_0237.JPG)
Θα μπορούσε να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαχητής, όταν ο Ριζούλης έβγαλε τη σέντρα μέσα στη περιοχή για τον Παπαδόπουλο και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.
Η Τερψιθέα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σπαταλούσε όμως όποια ευκαιρία και αν παρουσιαζόταν αφού δεν έφτανε να τελειώσει τις φάσεις.
![](/Uploads/2022/10/43b3f463fafe247b86a1a8542850e8fc_DSC_0260.JPG)
![](/Uploads/2022/10/62f31ca052695518fb7183edae0f4a34_DSC_0263.JPG)
![](/Uploads/2022/10/3eb1864223e75fbe2e99f3d0c2c3e26a_DSC_0280.JPG)
![](/Uploads/2022/10/3b927f9d17d0350adb7afad1a98f5616_DSC_0288.JPG)
![](/Uploads/2022/10/ce3a877a8c6f6ce82570cc7654f18d9b_DSC_0301.JPG)
![](/Uploads/2022/10/4fbc820896de9594e55a02d8207daf72_DSC_0313.JPG)
![](/Uploads/2022/10/cbe7cf35425263797a0464d0dc3b172c_DSC_0317.JPG)
Από την άλλη η Υπέρεια έδειξε περίσσιο πάθος και στο 45’ πέτυχε και το δεύτερο γκολ, όταν ο Μένιος Κυριαζόπουλος μετά από λάθος του αμυντικού, πέρασε και τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, σκορ που ήταν και ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η Τερψιθέα ανέβασε στροφές και κέρδισε κατά κράτος στις προσωπικές μονομαχίες.
![](/Uploads/2022/10/eab8f32812d17e0bbdfca9ac819cdf2a_DSC_0326.JPG)
![](/Uploads/2022/10/ce4025b0fab7c7f04f0ae7864f85f1a4_DSC_0337.JPG)
![](/Uploads/2022/10/3026078a78399e8b2b7b509e447ef2b6_DSC_0356.JPG)
![](/Uploads/2022/10/8766344f2d230d9eed1b10a1ed719a8a_DSC_0372.JPG)
![](/Uploads/2022/10/f86e35fdf24c31408296c6ad4b626468_DSC_0380.JPG)
Στο 65’ φάουλ έξω από την περιοχή του Ριζούλη, την κεφαλιά πήρε ο Φανίδης αλλά πέρασε άουτ.
Στο ίδιο λεπτό τη δεύτερη κίτρινη – κόκκινη αντίκρισε ο Πολύζος για την Υπέρεια και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Στο 66’ το κόρνερ εκτέλεσε ο Ριζούλης και με πλασέ ο Κατσιαβριάς μείωσε σε 1-2. Στο 70’ το σουτ εξ’ επαφής του Καραγκιόζη έσωσε με τα πόδια ο Σκατζούρης.
Στο 75’ ύστερα από σέντρα του Αγγελή Αχ., ο Αγγελής Ι. με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα για το 2-2.
![](/Uploads/2022/10/0cc6ac1a1fef052afabba873811ae8e2_DSC_0387.JPG)
![](/Uploads/2022/10/4d7de3ef5278881d62298da4be1c707e_DSC_0408.JPG)
![](/Uploads/2022/10/a3c6a6869e9d58f227fbd50fcb034aca_DSC_0416.JPG)
![](/Uploads/2022/10/af057a33af8ec6efa14e1db12a753475_DSC_0432.JPG)
Στο 86’ την κάθετη πάσα έβγαλε ο Ριζούλης και ο Παπαδόπουλος από θέση τετ α τετ έκανε την ολική ανατροπή και το 3-2. Ασυγκράτητος ο Μαχητής στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πετύχει και τέταρτο τέρμα στο 90’ όταν πέναλτι κέρδισε ο Βάϊος Ριζούλης από τον Δημητρίου, εκτέλεσε ο ίδιος αρχικά απέκρουσε ο τερματοφύλακας, στην επαναφορά όμως ο Ριζούλης με νέο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου!
![](/Uploads/2022/10/b83aa332627c82c2a9ce6d4bcc0b4764_DSC_0250.JPG)
Μαχητής Τερψιθέας (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γερμάνης, Παπαδημητρίου, Ηλιούδης, Κατσιαβριάς, Ζούγκα Μαρ. (55’ Φανίδης), Καραγκιόζης (90’ Καννελίδης), Αγγελής Αχ., Τζουρμακλιώτης (79’ Ροκάς), Ζούγκα Μαν. (55’ Αγγελής Ι.), Ριζούλης, Παπαδόπουλος.
![](/Uploads/2022/10/ac6506abb833945cd607c0b6ce666560_DSC_0254.JPG)
Δόξα Υπέρειας (Κώστας – Δημήτρης Ρόφαλης): Σκατζούρης, Ευθυμιάδης (51’ Μπαϊράμι Μ.), Πολύζος, Υσούφης, Δημητρίου, Ζαχαράκης, Αρσενόπουλος Β., Δημητρόπουλος, Πίσλι (70’ Αρσενόπουλος Α.), Καλφόγλου, Κυριαζόπουλος.
![](/Uploads/2022/10/fdbb60077658d8db93eb59acae846bb2_DSC_0242.JPG)
Διαιτητική τριπλέτα: Μπλιώνας, Βαλιώτης, Τοπαλσάββας.
![](/Uploads/2022/10/a1858ccbd470e205d3b1a6fae1a5fd38_DSC_0448.JPG)
![](/Uploads/2022/10/75f5fe63fa897a9b74a671a3fd62c3cf_DSC_0450.JPG)
![](/Uploads/2022/10/d4c9b266fa71bf73f5314229a06d7255_DSC_0472.JPG)
![](/Uploads/2022/10/7e6304f9ffe9b121a4d963f7f22ca6ee_DSC_0489.JPG)
![](/Uploads/2022/10/919546a29d27d417666376247fef945c_DSC_0503.JPG)
![](/Uploads/2022/10/eb44a491c6c4905720de4762c231109d_DSC_0522.JPG)
![](/Uploads/2022/10/4cc752aaae5b802cab2d45801ba05172_DSC_0526.JPG)