Πρόκριση με δύο νίκες για τον Άρη

Με δύο νίκες προκρίθηκε ο Άρης στον Γ' προκριματικό γύρο του Europa Conference League, καθώς μετά το επιβλητικό 5-1 του πρώτου αγώνα, επικράτησε την Πέμπτη με 2-1 της Γκόμελ στον αγώνα ρεβάνς, που διεξήχθη -και πάλι- στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τυπικά γηπεδούχους τους Λευκορώσους.

Την υπογραφή του στο ματς για τους «κιτρινόμαυρους» έβαλε ο Αντρέ Γκρέι σκοράροντας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου , αλλά και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Η Γκόμελ μείωσε στο 82’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκιόργκι Γκογκολασβίλι.

ΓΚΟΜΕΛ (Βλάντιμιρ Νεβίνσκι): Καβαλέου, Γιούριλ, Σόκολ, Άφι, Κουσίνσκι, Κόστροφ (88’ Σοβπέλ), Μπάγκα , Αντεολά (80’ Ποταπένκο), Ανουφρίεβ (69’Κοζλόφκι), Σέντκο (88’ Γερμακόβιτς), Μάκας (80’ Γκογκολασβίλι).

ΑΡΗΣ (Χέρμαν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (46’ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46’ Πίρσμαν), Ντιόπ (23’ Νταπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο (83’ Ιτούρμπε), Πάλμα Γκρέι.