Τα ρεκόρ του Ιωνικού

Ο Ιωνικός έγινε η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει τέσσερις νίκες στα Playouts, η πρώτη που έφτασε τα 14 γκολ, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ του σε αριθμό γκολ σε ένα αγώνα.

Σκοράρει ασταμάτητα στα Playouts
Ο Ιωνικός συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, επικρατώντας με 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια ενώ είναι αήττητος στα Playouts. Αν και μένουν ακόμα δύο παιχνίδια, οι τέσσερις νίκες είναι ρεκόρ στην ιστορία των Playouts, καθώς τις δύο προηγούμενες σεζόν δεν υπήρξε ομάδα που να κέρδισε περισσότερα από τρία παιχνίδια σε αυτή τη φάση.

Ρεκόρ για τα Playouts είναι και τα 14 γκολ, καθώς η καλύτερη επίδοση ως τώρα ήταν τα 11 γκολ του Αστέρα Τρίπολης το 2019-20. Και μάλιστα ο Ιωνικός έχει δύο ακόμα αγώνες να δώσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην κανονική περίοδο πέτυχε ένα γκολ μέσο όρο σε κάθε αγώνα, 26 γκολ σε 26 ματς, ενώ τώρα ο μέσος όρος του πλησιάζει τα τρία γκολ ανά αγώνα, αφού είναι 2,8.

Ρεκόρ τα πέντε γκολ...
Ακόμη με τα πέντε γκολ που πέτυχε ο Ιωνικός ισοφαρίζει το ρεκόρ του στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League, καθώς ποτέ δεν έχει πετύχει περισσότερα σε ένα παιχνίδι. Μπορεί να είναι η όγδοη φορά που βάζει πέντε γκολ, ωστόσο είχε να το κάνει πάνω από 22 χρόνια. Η προηγούμενη φορά ήταν στις 12 Μαρτίου 2000, Ιωνικός - Τρίκαλα 5-1 (16' αυτογκόλ Α. Αγγελόπουλος, 44' φάουλ Αφάς, 46' σουτ Κομπαγιάσι, 56' κεφαλιά Μπρούστερ, 84' σουτ Μουτσοτρίγκο - 36' σουτ Χλωρός). Μάλιστα και οι επτά φορές που είχε πετύχει πέντε γκολ στο παρελθόν ήταν σε διάστημα τεσσάρων ετών περίπου.

Μόνο με τον Απόλλωνα
Ο Ιωνικός σε διάστημα δυόμισι μηνών νίκησε τον Απόλλωνα δύο φορές στη Νεάπολη, με 4-0 στην κανονική περίοδο και 5-1 στα Playouts. Από δύο γκολ σε αυτά τα παιχνίδια πέτυχε ο Γιάννης Κιάκος. Και δεν θα ήταν κάτι περίεργο αν δεν συνοδευόταν από δύο συμπτώσεις. Αυτά τα τέσσερα γκολ είναι τα μοναδικά του στο πρωτάθλημα φέτος, ενώ και στις δύο περιπτώσεις πέτυχε τα δύο πρώτα του αγώνα, διαμορφώνοντας και στις δύο περιπτώσεις το σκορ στο 2-0.