Πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο

Σε έναν ημιτελικό που είχε στοιχεία θρίλερ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου, μετά την ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό στην παράταση, στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς, που διεξήχθη στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ (0-0) στην κανονική διάρκεια και, δεδομένου ότι και στο πρώτο ματς είχαμε λευκή ισοπαλία, η πρόκριση κρίθηκε στο έξτρα ημίωρο.

Εκεί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 105' με πέναλτι του Ελ Αραμπί, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσόλακ ισοφάρισε και έστειλε την ομάδα του στον τελικό, χάρη στο εκτός έδρας γκολ της στο Φάληρο.

Στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης ο ΠΑΟΚ, ο οποίος προκρίνεται για 5η φορά τα τελευταία έξι χρόνια στον τελικό, θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξεπέρασε με δύο νίκες και συνολικό απολογισμό τερμάτων 3-0, το εμπόδιο της Λαμίας.

Κίτρινες: Σισέ, Παπασταθόπουλος, Βαλμπουενά - Α. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον.

Αποβολές: Αουγκούστο (στο 105’ ενώ βρισκόταν στον πάγκο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (111’ Κούντε), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μ. Καμαρά (61’ Καρβάλιο), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (111’ Βρουσάι), Ροντρίγκες (75’ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας (87’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (75’ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46’ λ. τρ. Φελίπε Σοάρες, 105’ Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (62’ Μιτρίτσα, 90’ λ.τρ. Τέιλορ), Άκπομ (72’ Ολιβέιρα).