Χάθηκαν και οι τελευταίες ελπίδες...

Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η ΑΕΛ την Τετάρτη (30/3) από την Ξάνθη στο Xanthi FC Arena στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Superleague 2 και έχασε οποίες ελπίδες είχε για την άνοδο στην Super League 1.

Το σκορ για τη Ξάνθη άνοιξε ο Γκομεθ στο 18ο λεπτό και ο Διαμαντόπουλος στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η ΑΕΛ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1 στο 34', όταν ο Όγκμποε βγήκε στο τετ α τετ με τον Ίτσο, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά και ο γκολκίπερ των ακριτών μπλόκαρε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς και τον Αϊναλή του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 88' Παπάζογλου - 42' Γαρουφαλιάς, 47' Ομάρ, 85' Γιάκος, 90'+5 Μιλτιάδης.

Ξάνθη (Ανυφαντάκης): Ίτσο, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Κρητικός (90′ Τσελεμπάκης), Τζανακάκης (70′ λ.τ Πολίμος), Δόρης (78′ Παπάζογλου), Διαμαντόπουλος (90′ Δημητριάδης), Ουνγιαλίδης, Τσέλιος (90′ Τσιλιγκίρης), Αλί Μπαμπά, Γκόμεθ.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ομάρ, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46′ Νίνο), Κ. Παπαγεωργίου (65′ Τσουμάνης), Μαυριάς (65′ Μιλτιάδης), Γλυνός (46′ Γιάκος), Όγκμποε.