Με το δεξί η ΑΕΛ Κ20 (PICS & VIDEOS)

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ΠΑΕ ΑΕΛ (Κ20) για το πρωτάθλημα της Super League 2 (12/3), αφού κέρδισε την ομάδα του Πιερικού.

Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής (στην πρεμιέρα η ΑΕΛ είχε ρεπό) στο γήπεδο Μακρυχωρίου.

Η ΑΕΛ του κ. Αποστόλη Ευαγγέλου και κ. Αποστόλη Κατσιάνου επικράτησε με σκορ 1-0 και έτσι ξεκίνησε ιδανικά.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΛ στο παιχνίδι με φάσεις από τον Αποστολάκη στο 5’ και με τον Κούκο στο 7’.

Στο 15’ πολύ ωραία συνεργασία Αποστολάκη - Κούκο με τελικό αποδεκτή το Νινίκα που αστόχησε για χιλιοστά.

Στο 20’ μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να αστοχούν μετά από αδράνεια της άμυνας.

Στο 25’ ο Τσέλα έκανε όμορφη σέντρα για το κεφάλι του Αποστολάκη, ο οποίος «έσπασε» την μπάλα στον Βλησαρούλη, αλλά τελευταία στιγμή πρόλαβαν οι αμυντικοί του Πιερικού!

Άλλη μια φάση για τον Πιερικό στο 35’ μετά από το λάθος στο κέντρο, με τον επιτιθέμενο να βγαίνει  τετ α τετ αλλά ο Αντωνόπουλος να αποκρούει σωτήρια.

Στο 45’ μετά από κόρνερ και πολλές κόντρες έφτασε η μπάλα στον Κούκο που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις και στηριζόταν κυρίως στην δύναμη, κάνοντας έτσι πιο εύκολη την ζωή των αμυντικών της ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με κόρνερ και κάποια σουτ εκτός περιοχής αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό...

Η ΑΕΛ είχε τις φάσεις της με αντεπιθέσεις κυρίως με τον Κούκο και τον Βλησαρούλη να απειλούν την αντίπαλη εστία αλλά χωρίς κάποιο κέρδος. Σουτ επιπλέον είχαν ο Κοτσιανούλης και ο Κρικώνης. Έτσι έμεινε το 1-0 με την ΑΕΛ να ξεκινάει με το δεξί το πρωτάθλημα!

*Το δεύτερο ημίχρονο παρακολούθησε και η τεχνική ηγεσία της ΠΑΕ ΑΕΛ (Γκουτσίδης - Σπυρόπουλος - Ζαλαώρας).

ΑΕΛ Κ20 (Αποστόλης Ευαγγέλου – Αποστόλης Κατσιάνος): Αντωνόπουλος Λ., Μπαργιώτας, Αγγελούλης, Χατζής, Τσέλα, Κοτσιανούλης, Τσιομήτας, Νινίκας, Αποστολάκης, Κούκος, Βλησαρούλης.

Έπαιξαν και οι: Ασίκογλου, Ευαγγέλου, Κρικώνης.