Champions League: Ισόπαλα τα πρώτα ματς

Δεν ανέδειξαν νικητή οι πρώτοι αγώνες στα τελευταία δύο ζευγάρια για τη φάση των 16 του του Champions League, καθώς η Ατλέτικο και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ η Μπενφίκα και ο Άγιαξ ήρθαν ισόπαλες 2-2 σε Μαδρίτη και Λισαβόνα αντίστοιχα.

Στη Μαδρίτη οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Ζοάο Φέλιξ, ωστόσο ο Ελάνγκα λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς έφερε το ματς στα ίσα με ωραίο πλασέ στο 80'. Δύο δοκάρια έχουν οι γηπεδούχοι.

Στη Λισαβόνα ο «Αίαντας» προηγήθηκε στο 18' με τον Τάντιτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Αλέ στο 26'. Πάντως τρία λεπτά αργότερα ο Αλέ, σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά στη σωστή εστία, και έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του. Στο 70' ο Γιαρέμτσουκ, ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή οκτώ λεπτά νωρίτερα, έκανε το 2-2 για τους Πορτογάλους.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Γκολ: 7' Ζοάο Φέλιξ (Aτλέτικο), 80' Ελάνγκα (Γιουνάιτεντ)

Κίτρινες: Ερέρα (Aτλέτικο), Σο (Γιουνάιτεντ), Λίντελοφ (Γιουνάιτεντ), Ρεϊνίλντο (Ατλέτικο), Ράσφοροντ (Γιουνάιτεντ), Γιορέντε (Ατλέτικο)

Κόκκινες:

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Βρσάλκο, Χιμένες, Σάβιτς, Ρεϊνίλντο, Γιορέντε, Ερέρα, Κοντογκμπιά, Λόντι (75' Λεμάρ), Κορέα, Φέλιξ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ (66' Μπισάκα), Βαράν, Μαγκουάιρ, Σο (67' Τέλες), Φρεντ, Πογκμπά (66' Μάτιτς), Ράσφορντ (75' Ελάνγκα), Φερνάντες, Σάντσο (82' Λίνγκαρντ), Ρονάλντο

Μπενφίκα-Άγιαξ 2-2

Γκολ: 18' Τάντιτς (Άγιαξ), 26' αυτ. Αλέ (Μπενφίκα), 29' Αλέ (Άγιαξ), 72' Γιαρέμτσουκ (Μπενφίκα)

Κίτρινες: Μαζραουί (Άγιαξ), Μπέρχαους (Άγιαξ), Νούνιες (Mπενφίκα), Ράμος (Μπενφίκα), Γιαρέμτσουκ (Μπενφίκα), Άντονι (Άγιαξ)

Κόκκινες:

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Βερτόνχεν, Γκριμάλντο, Σίλβα, Βάιγκλ, Τααράμπτ (85' Μπερνάρντο), Έβερτον (62' Γιαρέμτσουκ), Νούνιες, Ράμος

Άγιαξ: Πάσφεερ, Μαζραουί, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ (74' Ταλιαφίκο), Άλβαρες, Μπέρχαους, Χράφενμπερχ (74' Κλάασεν), Άντονι, Αλέ, Τάντιτς

Πηγή: zougla.gr