Η Βραζιλία νίκησε με 2-1 στην παράταση την Ισπανία και κατέκτησε και πάλι το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κορυφαίος για την «Σελεσάο» ο 38χρονος Ντάνι Άλβες που πρόσθεσε ένα ακόμη τρόπαιο (μετάλλιο) στην συλλογή του με νούμερο 43!

Έτσι μετά τους Αγώνες του Ρίο η Βραζιλία ανέβηκε και πάλι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα.

Στον τρίτο διαδοχικό τελικό και αρά το χαμένο πέναλτι του Ριτσάρλισον (είχε και δοκάρι στο δεύτερο μέρος), οι Βραζιλιάνοι πανηγύρισαν πριν από την εκπνοή χάρη στον Ματέους Κούνια, με τον Ντάνι Άλβες να πιστώνεται την ασίστ.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μίκελ Ογιαρθάμπαλ που μετέτρεψε σε γκολ την πάσα του Σολέρ και οι Φούριας Ρόχας βρήκαν στη συνέχεια τη μεγαλύτερη ευκαιρία για το χρυσό στην κανονική διάρκεια, αλλά ο «κεραυνός» του Χιλ σταμάτησε στο δοκάρι.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί κυρίαρχος ήταν η Σελεσάο, με τον Μάλκομ που είχε περάσει αλλαγή στο 91′ να χρίζεται σκόρερ και ήρωας με εντυπωσιακό σόλο στο 108′, απονέμοντας ουσιαστικά το χρυσό στην ομάδα του.