Το πάλεψε ο Τσιτσιπάς, λύγισε από τον Ναδάλ σε συγκλονιστικό τελικό!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς το… πάλεψε κόντρα στον κορυφαίο Ράφαελ Ναδάλ αλλά ηττήθηκε στον τελικό του Barcelona Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε από τον Ράφαελ Ναδάλ με 2-1 σετ σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο Barcelona Open.

Σε έναν αγώνα που διήρκησε 3 ώρες και 38 λεπτά, ο Στέφανος το πάλεψε μέχρι το τέλος κόντρα στον Ισπανό κορυφαίο τενίστα ο οποίος έφτασε τους 87 τίτλους καριέρας εκ των οποίων οι 61 είναι σε χωμάτινη επιφάνεια.

Ο Ράφαελ Ναδάλ πήρε το πρώτο σετ με 6-4 επιμέρους σκορ, ενώ ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε ένα συγκλονιστικό σετ κάνοντας με φοβερή ανατροπή το 1-1 με 6-7 σκορ.

Καρδιές έσπασαν και στο 3ο σετ, εκεί όπου ο Στέφανος βρέθηκε μπροστά με 4-5 σκορ. Ο Ναδάλ ωστόσο ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει το ματς με 7-5 σκορ και 2-1 σετ.

Ο Ράφα Ναδάλ που έχει 12/12 τελικούς και μόλις ένα χαμένο σετ επιστρέφει την Δευτέρα στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς παραμένει στο Νο5.

Αυτή ήταν η 452 νίκη του Ισπανού σε χωμάτινη επιφάνεια και η 7η σε 9 αγώνες απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά.

Αυτό ήταν και το τέλος στο σερί 9-0 νικών για τον Έλληνα τενίστα ενώ για τον Ισπανό ήταν η πρώτη απώλεια σετ σε τελικό μετά από το 2008.