Μπάγερν και Τσέλσι έκλεισαν θέση στα προημιτελικά

Συμπληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης το παζλ των προημιτελικών του Champions League, με τις Μπάγερν και Τσέλσι να γίνονται οι δύο τελευταίες ομάδες που θα συμμετέχουν στην κλήρωση της Παρασκευής (19/03).

Οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν το βράδυ της Τετάρτης με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης, κι έτσι με δύο νίκες (είχαν επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς) πήραν πανηγυρικά την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης.

Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό, όταν, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ζιγιέκ έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Όμπλακ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Έμερσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι πρωτοπόροι της LaLiga, καθώς στο 82ο λεπτό ο Σάβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη της Τσέλσι.

Με δύο νίκες όμως προκρίθηκε στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και η Μπάγερν. Η ομάδα του Φλικ, αν και είχε εξασφαλίσει την παρουσία της στα προημιτελικά μετά το 4-1 στη Ρώμη, διπλασίασε τις νίκες της επί της Λάτσιο, επικρατώντας των Ιταλών με 2-1, στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16».

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Στο 73' ο Τσούπο-Μοτίν, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 82' ο Παρόλο μείωσε με κεφαλιά για τη Λάτσιο.

Οι ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα της Παρασκευής είναι οι: Μπάγερν, Τσέλσι, Παρί Σεν Ζερμέν, Λίβερπουλ, Ντόρτμουντ, Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι και Πόρτο.

Τσέλσι-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Γκολ: 34' Ζιγιέκ (Τσέλσι), 90+4' Έμερσον (Τσέλσι).

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγιέκ (77' Πούλισιτς), Βέρνερ (83' Χάντσον-Οντόι), Χάβερτς.

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (46' Ερμόσο), Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο (53' Ντεμπελέ), Σουάρες (59' Κορέα), Φέλιξ.

Μπάγερν Μονάχου-Λάτσιο 2-1

Γκολ: 33' πεν. Λεβαντόφσκι (Μπάγερν), 73' Τσούπο-Μοτίν (Μπάγερν), 82' Παρόλο (Λάτσιο).

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νίμπελ - Παβάρ, Μπόατενγκ (46' Ζίλε), Αλαμπα, Ερναντέζ – Κίμιχ (77' Χάβι Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα (64' Ντέιβις), Γκνάμπρι, Μίλερ (71' Μουσιάλα), Σανέ – Λεβαντόφσκι (71' Τσούπο-Μοτίν).

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ρέινα - Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου – Λατσάρι (55' Παρόλο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε (84' Άκπρο), Λουίς Αλμπέρτο (76' Κατάλντι), Φάρες (46' Λούλιτς), Μουρίκι (56' Περέιρα), Κορέα.