Παναθηναϊκός - Μακάμπι 81-63

Με άμυνα από γρανίτη σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ (81-63) και δεδομένου ότι κάλυψε το -8 της ήττας στον α' γύρο, μπορεί πλέον να πιστεύει -για λόγους γοήτρου- ότι θα την βάλει από κάτω στο φινάλε της regular season.

Χάρη στο εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο που είχε και την σπουδαία άμυνα που έπαιξε στο τέταρτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εντός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (81-63), κερδίζοντας στην EuroLeague μετά από τρεις σερί ήττες (όλες μετά το κύμα κορονοϊού που έπληξε το τριφύλλι). Παρεμπιπτόντως, το τριφύλλι κατάφερε να καλύψει και το -8 (89-81) της ήττας στο παιχνίδι του α' γύρου στη Menora Mivtachim Arena.

Διαιτητές: Ράντοβιτς - Γιαβόρ - Σίλβα.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).