Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 77-71

Την ευκαιρία να «σφραγίσει» πρόωρα την πρόκριση για τα πλέι οφ του Basketball Champions League απώλεσε στο Ισραήλ η ΑΕΚ, η οποία πλέον μπαίνει σε... περιπέτειες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 35-36 λεπτά, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ... κατέρρευσε, γνωρίζοντας την ήττα από την Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα, που κάλυψε το εις βάρος της -4 της ήττας στο ΟΑΚΑ (100-96) και πλέον υπερτερεί στην ισοβαθμία με την «Ένωση».

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 65-67 στο 35:25. Κάπου εκεί όμως επήλθε… μπλακ άουτ και με σερί 12-0 η Χάποελ πήρε τη μεγάλη νίκη και την πολυπόθητη διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Ντε Ζέου 12 (2), Τζόνσον 16 (2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΓκι 18 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πνίνι 5 (1/8 σουτ), Γουόρκμαν 7 (1/6 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπουρντιγιόν (0/5 σουτ), Μπράντβαϊν, Μάιλς 12 (4/6 τρίποντα), Μισγκάβ7 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 7, Λάνγκφορντ 19 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13/14 βολές), Λοτζέσκι 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ), Μωραΐτης 10 (2), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 4 (0/3 τρίποντα), Κατσίβελης, Μορέιρα 9 (9 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 2.