Παλικάρια οι Νέοι της ΑΕΛ, 1-3 τον Απόλλωνα Σμύρνης!

Η ΑΕΛ παρόλο που είχε την ατυχία να  κάνει δυο αναγκαστικές και πολύ γρήγορες αλλαγές  και συγκεκριμένα στο 3 λεπτό τραυματίστηκε ο Σταμάτης και μπήκε ο Κυριζάκης  και στο  25 λεπτό τραυματίστηκε ο Τζέλα και μπήκε ο Δρόσος - κέρδισε με 1-3 στο γήπεδο της Φυλής (έδρα του Απόλλωνα) τον γηπεδούχο Απόλλωνα Σμύρνης. Η ΑΕΛ παίζοντας ένα γρήγορο και εντυπωσιακό ποδόσφαιρο κυριάρχησε στο παιχνίδι και άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις!

Στο 21 λεπτό  προηγήθηκε με 0-1 με σκόρερ τον Μιλτιάδη, όταν μετά από διαρκή πίεση  της ΑΕΛ, έπιασε ένα  μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή, που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι  του τέρματος ανοίγοντας το σκορ υπέρ της ΑΕΛ Στο 33’ μετά από ωραίο συνδυασμό των γηπεδούχων ήρθε το 1-1

Η ΑΕΛ μπήκε στο Β ημίχρονο αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ,πράγμα που το κατόρθωσε στο 70' με το Δάκτυλα, όταν ο Μιλτιάδης  τρίπλαρε με εντυπωσιακή ποδιά τον αντίπαλο, έδωσε όμορφη κάθετη πάσα στο δεξί μπακ τον  Κορτσάρι, που την σπάζει στον Δάκτυλα και ο δαιμόνιος Δάκτυλος με ωραίο  σουτ έκανε το 1-2.

Στο 79 μετά από τρομερή μακρινή μπαλιά του Κοτσιανούλη πάλι ο Δάκτυλος – μπήκε σφήνα στα δύο αντίπαλα σέντερ μπακ, πήρε την μπάλα και με κούρσα που έκανε, πλάσαρε και έκανε το τελικό 1-3. Η ΑΕΛ άφησε  με το παιχνίδι της, πολλές υποσχέσεις και επικράτησε δίκαια του Απόλλωνα Αθηνών.

Η ΑΕΛ αγωνίστηκε ως εξής: Σουλούκος, Κορτσάρι, Αγγελούλης, Τερζής  (46’ Παπακωνσταντίνου),  Τσατσελάρι (65’ Κερίμ), Μεσκούρη (65’ Αετόπουλος), Τζάλα (25’ λ.τ. Δρόσος) , Κουτσιανούλης, Δάκτυλας, Σταμάτης (3’ λ.τ. Κυριζάκης).

Για την 4η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ19 της Super League. Αναλυτικά η 4η αγωνιστικής Κ-19: