ΑΕΚ – Σαραγόσα 99-75

Μία ανεπανάληπτη ΑΕΚ, πραγματική «Βασίλισσα», διέσυρε τη Σαραγόσα στον ημιτελικό του Basketball Champions League (99-75). Η Ένωση έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Οι κιτρινόμαυροι προκρίθηκαν στον τελικό και θα διεκδικήσει το δεύτερο της τρόπαιο κόντρα στην Μπούργος.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ματς ήταν πραγματικά απίστευτο. Η Ένωση έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκε με 12-0! Ο Λίνος Χρυσικόπουλος και ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τάιμ άουτ, το οποίο τους ξύπνησε και με δικό τους σερί 8-0 πλησίασαν στο σκορ (12-8). Οι γηπεδούχοι, όμως, συνέχισαν το κρεσέντο τους και με νέο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (18-8).

H Σαραγόσα προσπαθούσε να μαζέψει τα πράγματα, αλλά έπεφτε πάνω σε τοίχος. Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι και είχε τις λύσεις όποτε χρειάστηκε. Οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και η διαφορά καθόλη τη διάρκεια έμεινε σταθερή σε διψήφια επίπεδα (26-15).

Όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ πρόσφεραν και όσοι ήρθαν από τον πάγκο έβαλαν στα καλάθια τους Ισπανούς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος μπήκε «κόλλησε» τρία τρίποντα και με συνολικά 11 πόντους σε ελάχιστα λεπτά συμμετοχής εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (38-19) 5′ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου! Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους φυσικά δεν άλλαξε κάτι. Οι «κιτρινόμαυροι» βομβάρδιζαν από παντού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους (53-32).

Η Σαραγόσα έκανε τις προσπάθειες της να πλησιάσει, αλλά η διαφορά ήταν κολλημένη πάνω από τους 20 πόντους (59-39). H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με 8 πόντους του Ράις στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 πόντους (69-44). Η ΑΕΚ ήταν πραγματικά απίστευτη και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 30 πόντους (83-53). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν σε 83-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ΑΕΚ ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και πήρε τη νίκη – πρόκριση με 99-75. Η Ένωση στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Μπούργος και θα προσπαθήσει να πάρει το δεύτερο της τρόπαιο στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75.

ΑΕΚ: Άτκινς, Χρυσικόπουλος 10 (2), Γκίκας 3 (8ασ.), Λάνγκφορντ 18 (4), Ματσιούλις 6 (9ριμπ.), Γιάνκοβιτς 6, Λοτζέσκι 11 (3), Μορέιρα 10 (6ριμπ.), Ράις 18 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Σλότερ 5, Ζήσης 2 (6ασ.)

Σαραγόσα (Οκάμπο): Μπένζινγκ 6, Ένις 13 (2), Φερνάντεζ, Γκαρσί 6 (2), Χλίνανσον 11 (8ριμπ.), Μπαρέιρο 4, Μπρουσίνο 15 (9ριμπ.), Κέρα, Μιγκέλ, Σίλι 18 (2), Σουλαϊμόν, Τόμπσον 2