Όλντενμπουργκ – Προμηθέας 72-97

“Μαγικός” ήταν ο Προμηθέας Πάτρας στο τελευταίο του παιχνίδι στη φάση των 16 του Eurocup. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε στη Γερμανία της Όλντενμπουργκ με 97-72. Οι παίκτες της ομάδας της Πάτρας έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν καυτός στο ξεκίνημα και με πέντε γρήγορους πόντους έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα (2-6). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήρε τη σκυτάλη από τον Έλληνα καλαθοσφαιριστή και με δύο τρίποντα έκανε το 14-9. Ο σέντερ των Πατριών συνέχισε να είναι φανταστικός, έφτασε τους 10 πόντους και έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του Μάκη Γιατρά (12-20). Ο Προμηθέας ήταν μαγικός επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς σημείωσε συνολικά 27 πόντους (16-27).

Η Όλντενμπουρκ προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά Αγραβάνης και Μαυροκεφαλίδης δεν της το επέτρεψαν (24-34). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Ο Προμηθέας με μπροστάρηδες τους Έλληνες (Μαυροκεφαλίδης 14, Αγραβάνης 11, Κασελάκης 10) συντηρούσε το προβάδισμα του και δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης στους Γερμανούς (32-44).

Ο Προμηθέας Πάτρας στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός και έξω από τη γραμμή του τριπόντου, όπου μέτρησε συνολικά 9/17. Η διαφορά στο πρώτο μέρος έκλεισε στους 18 πόντους μ΄ακόμη ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον «μαγικό» Λεωνίδα Κασελάκη (15 πόντοι, 2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα).

Η Όλντενμπουργκ έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 20 πόντους (43-63). Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου δεν άλλαξε κάτι. Ο Χολ πήρε τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (58-80).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Προμηθέας Πάτρας διατήρησε εύκολα τα ηνία του σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 97-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 32-44, 58-80, 72-97.