Ήττα για τον Απόλλωνα Λάρισας στο Ηράκλειο

Ο Απόλλων Λάρισας γνώρισε την ήττα την Παρασκευή (14/2) στο Ηράκλειο από τον Εργοτέλη με σκορ 1-0. Με αυτή τη νίκη η κρητική ομάδα έπιασε τους Λεβαδειακό και Καραϊσκάκη στην 3η και 4η θέση με 28 βαθμούς, με την ομάδα της Λάρισας να παραμένει και αυτή στην πρώτη εξάδα με 27 πόντους.

Ο Εργοτέλης έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 13' με τον Άτεφ, ο οποίος αστόχησε σε κενό τέρμα. Ωστόσο στο 37' ο Έφορντ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης κυρίως προσπάθησε να συντηρήσει το υπέρ του 1-0, αν και στο 74' θα μπορούσε να είχε βρει και ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Ροβίθης δεν κατάφερε να σουτάρει μετά το γύρισμα του Άτεφ.

Ο Απόλλων Λάρισας πίεσε στα τελευταία λεπτά με τον Εργοτέλη να στέκεται τυχερός στις καθυστερήσεις καθώς η προσπάθεια του Σιφναίου δεν βρήκε στόχο, με τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν έστω και με άγχος στο τέλος μια σημαντική νίκη και από την άλλη τους Λαρισαίους να μένουν με την απογοήτευση.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (61′ Μπαράτα), Κοιλιάρας (80′ Μπότε), Άτεφ, Ροβίθης (85' Κατσούρρι), Έφορντ.

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Τασιούλης (65′ Μπαστακός), Μπρέμπος (46′ Γκουστάβο), Καρρίκι, Καρατάσιος, Λίταινας (80′ Νύκταρης), Νούσιος.

Ρέφερι: Γκάμαρης (Αθηνών) Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Σταυρόγλου (Αθηνών) Τέταρτος: Μπακογιάννης (Αθηνών)