Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 78-73

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν τα κατάφερε στο Βελιγράδι γνωρίζοντας την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι πράσινοι ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια έχοντας ποσοστό 18% με 4/22 τρίποντα, ενώ για τους Σέρβους μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος είχε 24 πόντους, ενώ πέτυχε και το μεγάλο τρίποντο που χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά και στις δύο πλευρές του παρκέ καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με καλάθι του Πάντερ στο 15’ (19-27). Οι πράσινοι απάντησαν με καλάθι του Παπαπέτρου (19-29), ωστόσο συνέχισαν να κάνουν πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους Σέρβους να μειώσουν στους 5 με συνεχόμενους πόντους του Ότζο (25-30). Ο Μήτογλου με βολές έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του, με τους Σέρβους να τρέχουν ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα  πόντων (35-32).Οι πράσινοι ήταν πολύ καλοί αμυντικά στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν γρήγορα προβάδισμα 6 πόντων με καλάθι του Παππά (2-8). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρίποντο του Μπάρον (5-8) με τον Μήτογλου να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στο τριφύλλι με έμμεσο τρίποντο (5-11). Το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να παίρνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με το δεύτερο καλάθι του Νίκου Παππά (5-15).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βελτίωσαν την άμυνα τους και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο του Νίκου Παππά (37-39), για να ισοφαρίσει ο Μπάρον λίγο αργότερα σε 39-39. Σε εκείνο το σημείο ο ανέλαβε δράση ο Τζίμερ Φριντέτ ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 9 πόντων στην ομάδα του, με τον Τζόνσον να ευστοχεί από την περιφέρεια για το 41-53. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 9 με καλάθι του Τζένκινς, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +11 μετά από βολές του Τόμας (46-57).

Οι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στους 7 με βολές του Πάντερ (52-59) με τον Φριντέτ να απαντάει με σουτ από τα 6,75 (52-62). Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι με τους Στίματς και Περπέρογλου να πετυχαίνουν αναπάντητους πόντους για να φέρουν το παιχνίδι σε απόσταση ενός τρίποντο 5 λεπτά πριν το φινάλε (62-65), με τον Έλληνα να ευστοχεί πίσω από τα 6,75 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (65-65).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 3 με κάρφωμα του Στίματς, με τον Τόμας να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο 2 λεπτά πριν το τέλος για το 70-70. Ο Καλάθης έδωσε το προβάδισμα στο τριφύλλι με καλάθι και φάουλ με τον Πάντερ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο για το 74-73, το οποίο έγινε 75-73 με βολή για τεχνική ποινή στον Πιτίνο. Ο Τζένκινς έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στον Φριντέτ στην τελευταία φάση αναγκάζοντας τον σε λάθος δίνοντας στην ομάδα του τεράστιο προβάδισμα για την νίκη με 17” στο χρονόμετρο. Το παιχνίδι μπήκε στην διαδικασία των βολών με τον Μπάρον να πετυχαίνει μια στις 2, με τον Τόμας να είναι άστοχος σε σουτ τριών πόντων για το τελικό 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 5-15, 35-32, 46-57, 78-73.

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Πάντερ 24 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές), Μπράουν (0/9 σουτ), Περπέρογλου 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς,  Μπαρόν 8 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκισατ 2, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 5 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ότζο 8 (7 ριμπάουντ), Στίματς 9 (4 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (1/4 τρίποντα), Ράις 4 (3 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 11 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Καλάθης 9 (4/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπεντίλ (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).