ΑΕΚ – Άνβιλ 83-72

Στην δεύτερη θέση του ομίλου της στο BCL τερμάτισε η ΑΕΚ αφού επικράτησε στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» με 83-72 επί της Άνβιλ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης για να φτάσει στην νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν γρήγορο προβάδισμα 0-5 και τους κιτρινόμαυρους να απαντούν με ένα επιμέρους 8-1 με δύο τρίποντα του Ρέι για το 8-6. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πάρουν αέρα 7 πόντων για πρώτη φορά με κάρφωμα του Τζόουνς 2 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (13-20). Η ένωση απάντησε με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Ματσιούλις διαμορφώνοντας το 19-20 της πρώτης περιόδου.

H AEK πέρασε μπροστά με 22-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 7-0 σερί στην συνέχεια παίρνοντας αέρα 5 πόντων (22-27). Η ένωση απάντησε με διαδοχικά τρίποντα από Ρογκαβόπουλο και Τσάλμερς (28-30), με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν την διαφορά για πρώτη φορά στους 7 με τρίποντο του Λέντο (28-35).

Η ένωση βρήκε λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και κατάφερε να περάσει μπροστά με καλάθι του Ρογκαβόπουλου μετά από τρίποντο του Ρέι (38-37). Το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά για την ελληνική ομάδα με τον Ρέι να σκοράρει από την περιφέρεια δίνοντας αέρα 7 πόντων (44-37) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 44-38 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις στο ξεκίνημα της επανάληψης (44-41) με τους κιτρινόμαυρους να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων (52-43) με κάρφωμα του Γκραντ. Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια με την ένωση να διατηρεί την διαφορά στα ίδια επίπεδα και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το 65-54 μετά από βολές του Γιάνκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν ένα τέλος στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 15 πόντους με τρίποντο του Ρέι (70-55). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης με την ένωση να φτάνει στην νίκη με το τελικό 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 3 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Ρέι 14 (3/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλότερ 1, Ζήσης 8 (1/3 δίποντα, 1/2 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τσάλμερς 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Γιαννόπουλος, Γκραντ 4, Κακλαμανάκης 6 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόποτυλος 15 (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές).

ΑΝΒΙΛ (Μίλιτσιτς): Τζόουνς 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ), Λίντο 18 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη), Ζέβτσικ 5 (1), Βαντόβσκι 3 (1), Ντόου 5 (6 ασίστ), Κάρολακ 5 (1/7 σουτ), Σούλιμα 4.