Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-87

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, καθώς δεν τα κατάφερε στην Ισπανία και ηττήθηκε με 94-87 από τη Βαλένθια. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν σε κάκιστη μέρα και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 16 πόντους. Στην τελευταία περίοδο έκαναν μία μεγάλη αντεπίθεση, ισοφάρισαν το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά στην επίθεση και γρήγορα πήρε τα ηνία του σκορ (7-10). Ο Ντούμπλιεβιτς έκανε μεγάλη ζημιά στους “πράσινους” και με συνεχόμενα καλάθια έφερε τούμπα την αναμέτρηση (11-10). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους ύστερα από τρίποντο του Ντόορνεκαμπ (16-12).

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν μπορούσαν να σταματήσουν με τίποτα τον Ντούμπλιεβιτς (11 πόντοι) και η διαφορά έμεινε σταθερή υπέρ των γηπεδούχων (21-16). Ο Ταϊρίς Ράις έκανε αισθητή την παρουσία του και με ένα τρίποντο και με μία εξαιρετική ασίστ έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενούμενους και μείωσε σε 24-23, ενώ μ΄ακόμη ένα καλάθι έφερε το ματς στα ίσια (25-25). Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν κάκιστες και και στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν συνολικά 52 πόντοι (27-25).

Ο Ρικ Πιτίνο δεν μπορούσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Ντούμπλιεβιτς και με 4/4 δίποντα ο παίκτης της Βαλένθια έκανε πάρτι στο ζωγραφιστό (32-27). O Παναθηναϊκός εκτός από τα αμυντικά προβλήματα στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε και επιθετικά πρόβληματα και δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα. Ντούμπλιεβιτς και Σαν Εμετέριο έκαναν πάρτι και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 πόντους (44-32).

Ο Ταϊρίς Ράις όμως και πάλι έδωσε λύση για το τριφύλλι. Ο Αμερικανός σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (46-39) και ανάγκασε τον Πονσαρνάου να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “πράσινοι” συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (46-43). Η απάντηση των “νυχτερίδων” ήταν άμεση και με ένα μικρό σερί 6-0 αποσπάστηκαν ξανά με εννιά πόντους (52-43). Ο Κολόμ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου σημείωσε έμμεσο τρίποντο και έδωσε αέρα 10 πόντων στην ομάδα του (55-45).

Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα του στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφερε με ένα μικρό σερί 5-0 να ρίξει τη διαφορά στους πέντε (55-50). Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να ρίξουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις και κράταγαν τα ηνία του σκορ (63-57). Οι “νυχτερίδες” έβρισκαν λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (71-62). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι πράσινοι ήταν τραγικοί και από το μείον πέντε ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 16 πόντους (80-64).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός στο ξεκίνημα και με ένα εκπληκτικό σερί 11-0 μπήκε ξανά στο παιχνίδι (80-75). Ο Ράις ήταν απίθανος και με ακόμη ένα καλάθι έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (80-77). O Ντούμπλιεβιτς έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους, αλλά με τρίποντο του Τόμας ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 2 (82-80). Ο Καλάθης ήταν σε μεγάλο βράδυ και με ακόμη ένα καλάθι ισοφάρισε σε 82-82 3′ πριν το φινάλε.

Ο Ντόρνεκααμπ ήταν σε μεγάλο βράδυ και με ακόμη ένα τρίποντο (4/4) μαχαιριά έδωσε ξανά τα ηνία του σκορ στη Βαλένθια (85-82). Ο Παναθηναϊκός κέρδισε συνεχόμενες βολές, αλλά με 2/4 βολές δεν κατάφερε να προσπεράσει (85-84). Ο Ράις ήταν πραγματικά φανταστικός και με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 88-87 1,09′ πριν το τέλος. Ο Ντούμπλιεβιτς, όμως, συνέχισε να κάνει πάρτι και απάντησε με καλάθι και φάουλ. Ο Μαυροβούνιος έχασε τη βολή αλλά πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στον Αμπάλντε και αυτός έκανε το 92-87.

Ο Φριντέτ αστόχησε στην επόμενη φάση, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε καλάθι και η Βαλένθια κλείδωσε τη νίκη. Οι πράσινοι στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν κατάφερε να κάνει κάτι και τελικά ηττήθηκαν με 94-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (6 ασ.), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (6 ριμπ.), Λαμπεϊρί 8 (2), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (7 ριμπ.), Βίβες 12 (2), Σαν Εμετέριο 8 (2), Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 13 (4).

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 21 (2), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5 (6 ριμπ.), Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1), Φριντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (10 ριμπ.), Ουάιλι, Μήτογλου, Μπέντιλ 3 (1).