Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 100-88

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε στη φετινή Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εύκολα της Βιλερμπάν με 100-88. Το “τριφύλλι” πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση κόντρα στους Γάλλους και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα. Απίστευτα πράγματα από Φριντέτ, Παπαπέτρου, Καλάθη και Παπαγιάννη!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Φριντέτ προηγήθηκε με 11-4, ενώ ο Παπαγιάννης είχε ήδη 2 τάπες στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Το τριφύλλι συνέχισε να έχει εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά των 8 πόντων, που είχε χτίσει (18-10). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Βιλερμπάν με ένα εκπληκτικό σερί και με κορυφαίο τον Μαλεντόν έφερε στα ίσια το ματς (18-18) και ανάγκασε τον Ρικ Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ντίνος Μήτογλου έσπασε αυτό το σερί και με καλάθι του έδωσε μεγάλη επιθετική ανάσα στους γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός κράτησε τα ηνία του σκορ (20-18). Ο Ταϊρίς Ράις πήρε το όπλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε “αέρα” 7 πόντων στους “πράσινους” (27-20). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε τους 10 πόντους με τρίποντο του Παπαπέτρου (30-20).

To επί μέρους σκορ έφτασε μέχρι και το 15-2 και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους (35-20)Παπαγιάννης (8 πόντοι) και Φριντέτ (13 πόντοι, 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο) ήταν σε φανταστική βραδιά και έκαναν πάρτι κόντρα στη Βιλερμπάν (49-33). Η υπεροχή του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και με ακόμη ένα τρίποντο του Παπαπέτρου (12 πόντοι, 3/3 τρίποντα) έγινε το 52-35, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Παναθηναϊκός δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς (65-46). Η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα τους (73-58).

Βιλερμπάν προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (79-66). O Φριντέτ συνέχισε να κάνει μυθικά πράγματα και διέλυσε την άμυνα της γαλλικής ομάδας (91-74). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 100-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10 (2), Ράις 14 (4), Παπαγιάννης 12 (8 ριμπ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 22 (2), Καλάθης 10 (17 ασ.), Ουάιλι 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 3 (1).