Μπρίντιζι – ΠΑΟΚ 93-91

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπρίντιζι στην Ιταλία γνωρίζοντας την ήττα με 93-91, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του BCL, και πλέον δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Μοιραίος για τον δικέφαλο του βορρά ήταν ο Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος έχασε τις κρίσιμες βολές 12” πριν το φινάλε με το σκορ στο 90-91, με τον Στόουν να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Πολύ καλά ξεκίνησε ο δικέφαλος του βορρά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους με τρίποντο του Σμιθ μετά από 3 λεπτά αγώνα (2-8). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι με τρίποντο του Στόουν (11-13), με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τον Μαργαρίτη (11-16). Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη ήταν πολύ εύστοχη στο μακρινό σουτ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 11 πόντους (20-31).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους με τρίποντο του Ζανέλι (28-33). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του και ανέκτησε διψήφια διαφορά με τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν στο 15’ (32-43). Οι Ιταλοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην συνέχεια και μείωσαν στους τρείς τρέχοντας ένα σερί 8-0 για το 40-43, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (45-53) με τρίποντο του Μπεστ στην εκπνοή.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπεστ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος δίνοντας και πάλι διψήφια διαφορά στον ΠΑΟΚ (47-58), όμως οι Ιταλοί στην συνέχεια βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έτρεξαν ένα σερί 7-0 μειώνοντας στους 4 (54-58) στο 24’, αναγκάζοντας τον Χαραλαμπίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή λίγο αργότερα με τον Ζανέλι να ισοφαρίζει σε 68-68 και πέρασαν μπροστά με τον Γκασπάρντο (70-68). Ο δικέφαλος του βορρά απάντησε με τρίποντο του Σόρτερ με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με προβάδισμα 2 πόντων για τους Ιταλούς (73-71).

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με τρεις πόντους με βολές του Σόρτερ 8 λεπτά πριν το φινάλε (75-78). H Μπρίντιζι απάντησε με ένα 7-0 σερί για να πάρει προβάδισμα 4 πόντων (82-78), με τον δικέφαλο να απαντά μειώνοντας στον πόντο με βολές του Μπράουν και του Νόουλς (82-81). Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι στην συνέχεια με το σκορ να είναι ισόπαλο 86-86 μετά από βολές του Σμιθ 3 λεπτά πριν το φινάλε. Το παιχνίδι έμεινε ισόπαλο μέχρι το τελευταίο λεπτό με τον Σμιθ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο 23 δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης (88-91). Το παιχνίδι μπήκε στην διαδικασία των βολών με τον Σόρτερ να έχει 0/2 με το σκορ στο 90-91 και 12” για την λήξη. Ο Στόουν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων 1,7” πριν το φινάλε χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91.

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπανκς 14, Μπράουν 17, Γκασπάρδο 7 (8 ριμπάουντ), Στόουν 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (1), Καμπογκράντε 10 (3), Ικάντζι, Μάρτιν 8, Ζανέλι 11 (2).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 14  (2), Μπράουν 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Σόρτερ 26 (4), Γουίγκινς 7, Καραμανώλης, Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 4, Σμιθ 15 (4), Τσόχλας 2.