Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 89-72

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ζωντανός για πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 89-72. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά με ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη. Καθοριστικοί για τους “ερυθρολεύκους” ήταν οι Ρούμπιτ, Βεζένκοφ και Κόνιαρης.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στο ριμπάουντ. Μέσα σε τρία λεπτά η Μπάγερν Μονάχου είχε καταφέρει να πάρει πέντε επιθετικά ριμπάουντ (3-3). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι άστοχοι (σκόραραν μόνο με βολές), με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να προηγηθούν με 7-3 και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, περιόρισε τον Μονρό και κράτησε κοντά στο σκορ τους ερυθρολεύκους.

Η Μπάγερν συνέχισε να έχει τα ηνία στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός κυρίως λόγω της άμυνας του δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να ξεφύγουν (9-12). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξυπνούν επιθετικά και με ένα μεγάλο τρίποντο του Μπόλντγουιν προηγήθηκε με 17-14, που ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός κόντρα στους Γερμανούς και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 22-15. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου (2/10), αλλά κατάφερνε να κρατήσει τα ηνία του σκορ (25-19). Η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε, όμως, και με καλάθι του Λο μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους στο 15′ (27-24). Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με δικό τους επί μέρους σκορ 8-2 και με πρωταγωνιστή τον Μπράντον Πολ προηγήθηκαν με 35-26.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με καλάθι του Βεζένκοφ ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (37-26). H Μπάγερν Μονάχου δεν άφησε τους “ερυθρόλευκους” να κρατήσουν τη διαφορά τους. Οι Γερμανοί έτρεξαν σερί 6-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ 37-32 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς δέχθηκε 10-0 σερί και βρέθηκε πίσω στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (37-42). Ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν σε καλό βράδυ και δεν μπορούσε να βοηθήσει επιθετικά τους “ερυθρολεύκους” (47-53). Ο Αντώνης Κόνιαρης έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Πειραιά και με πέντε συνεχόμενους πολύ σημαντικούς πόντους έκανε την ανατροπή και την έβαλε μπροστά (54-53).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσιάστηκε τελείως διαφορετική εικόνα και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 61-53. Ρούμπιτ και Βεζένκοφ ήταν φανταστικοί στην τελευταία περίοδο και με συνεχόμενες τρίποντες βόμβες εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 (74-61).

Βεζένκοφ και Ρούμπιτ συνέχισαν να κάνουν σμπαράλια την άμυνα των Γερμανών και οδήγησαν τελικά τον Ολυμπιακό στη νίκη με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης 10 (2), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 6, Βεζένκοφ 20 (5), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Όλιβερ Κόστιτς): Μπρέι 15 (2), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11, Λούτσιτς 15 (3), Τσίπσερ 5, Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς.