Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου 86-93

Με ήττα συνδυάστηκε το δεύτερο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο του Ολυμπιακού καθώς οι ερυθρόλευκοι έχασαν από την Άλμπα Βερολίνου με 93-86 στο ΣΕΦ για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 7-12 και απέχουν 2 νίκες τουλάχιστον από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Πολύ καλοί ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι ερυθρόλευκοι και κατάφεραν να προηγηθούν με 6 πόντους με το πρώτο καλάθι του Μιλουτίνοφ στο πρώτο πεντάλεπτο (12-6). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Γκεντράιτις πίσω από τα 6,75 με τον Ολυμπιακό να απαντά με καλάθι του Μπόλντγουιν (14-9). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να προσπαθεί επιτυχώς να σκοράρει από την ρακέτα με το σκορ του δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 22-19.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Σίβα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-22), και να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Έρικσον μετά από καλάθι του Βεζένκοφ (24-25). Η γερμανική ομάδα ήταν εξαιρετική στο μακρινό σουτ και πήρε διψήφιο προβάδισμα συνεχόμενα τρίποντα από Έρικσον και Γκεντράιτις (30-41) στο 16’. Ο Ολυμπιακός μείωσε με το πρώτο του τρίποντο δια χειρός Κόνιαρη (33-41) με τον Σπανούλη να σκοράρει στο φινάλε του ημιχρόνου για 2 για το (42-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να πιέσει καλύτερα στην μπάλα για να περιορίσει το μακρινό σουτ των Γερμανών και μείωσε στους έξι με το 2ο δικό του τρίποντο (47-53), ενώ στην συνέχεια έφερε το παιχνίδι στο καλάθι με τρίποντο του Παπανικολάου (58-60). H άμυνα του Ολυμπιακού δημιούργησε προβλήματα στην Άλμπα να δίνει με τον Βεζένκοφ με εύστοχο τρίποντο να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στους ερυθρόλευκους (71-68) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι Γερμανοί αντεπιτέθηκαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με ένα επιμέρους 14-2 πήραν διαφορά 9 πόντων με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ (73-82). Ο Κόνιαρης μείωσε στους 6 με το τρίτο του τρίποντο (80-86) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερή άμυνα στα τελευταία λεπτά με τον Πρίντεζη με βολές να μειώνει στους 4 (83-87) και στην συνέχεια με καλάθι μετά από πάσα του Σπανούλη (85-87), με τον Μιλουτίνοφ να εκτελεί βολές με 28’’ στο χρονόμετρο. Ο Σέρβος είχε 1/2, οι ερυθρόλευκοι πήραν το ριμπάουντ όμως ο Σπανούλης αστόχησε και εν συνεχεία έκανε αντιαθλητικό φάουλ με τους ερυθρόλευκους να χάνουν τις ελπίδες του για να έρθει το τελικό 86-93.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 6, Πολ 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4 (1/4 σουτ), Έρικσον 22 (6/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11

Πηγή: ebasket.gr