Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 96-87

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην Ιταλία και γνώρισε δίκαια την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο με 96-87. Οι “πράσινοι” ήταν κάκιστοι σε άμυνα και επίθεση και δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε μαγικά πράγματα και έκανε σμπαράλια την άμυνα του τριφυλλιού. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φριντέτ!

Ο Φριντέτ ήταν “ζεστός” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πέτυχε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού και του αγώνα (0-5). Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, αλλά με ένα μικρό σερί 4-0 η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε σε 8-6. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν πολύ νωθροί στην άμυνα και χαρακτηριστικό ήταν ότι εφτά λεπτά μετά το πρώτο τζάμπολ δεν είχαν κάνει ούτε ένα φάουλ στο παιχνίδι και οι Ιταλοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Ρολ (13-12).

Ο Παναθηναϊκός χτύπαγε μέσα στη ρακέτα και με καλάθια των Μπέντιλ και Τόμας πήρε ξανά τα ηνία στο ματς (16-18). Ο Μπέντιλ, όμως, στην άμυνα δεν μπορούσε να μαρκάρει τον Γκουντάιτις. Ο παίκτης της Αρμάνι κατάφερε να κερδίσει εύκολα τον Αμερικανό και μάλιστα σκόραρε, πήρε το φάουλ και έδωσε το προβάδισμα στην Αρμάνι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-18).

Η Αρμάνι συνέχισε το σερί της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα απίθανο κάρφωμα του Μορασκίνη η διαφορά έφτασε τους 6 πόντους (34-28). Ο Ταϊρίς Ράις έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενουμένους, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε σε 24-21. Ο Παναθηναϊκός με τους Ράις και Φριντέτ δεν μπορούσε να παίξει καλή άμυνα, καθώς οι Ιταλοί τους “χτυπούσαν” και έβρισκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση τους (28-23).

Ο Ουάιλι έδωσε πολύτιμες λύσεις στον Παναθηναϊκό και με δύο συνεχόμενα καρφώματα μείωσε τη διαφορά, ενώ ο Τόμας την έριξε ακόμη περισσότερο (33-31). Η Αρμάνι, όμως, και πάλι απάντησε αυτή τη φορά με τρίποντο του Μίτσοφ, που έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (36-31). Οι “πράσινοι” όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο δεν πίεζαν στην άμυνα και έκαναν ξανά το πρώτο τους φάουλ μετά από οχτώ λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ροντρίγκεθ και Μίτσοφ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους στην αναμέτρηση (44-34).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί 6-0 μείωσε σε 46-40. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν σε μεγάλη μέρα και με συνεχόμενα τρίποντα βομβάρδιζε την άμυνα του Παναθηναϊκού (58-49). Οι “πράσινοι” ήταν κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή (60-55). Αντίθετα, οι Ιταλοί εκεί που πλησίαζε το τριφύλλι έβρισκε τις λύσεις και κατάφερνε να ξεφύγει ξανά στο σκορ (65-55).

Ο Παναθηναϊκός ήταν πραγματικά τραγικός στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση δεν έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει, ενώ στην άμυνα του ήταν άφαντος και οι αντίπαλοι έκαναν πάρτι. Η Αρμάνι Μιλάνο σε συνδυασμό με τη μεγάλη ευστοχία της στα τρίποντα έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, έτρεξε σερί 11-0 και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 73-57 και έδειχνε η εικόνα των δύο ομάδων ότι δεν υπήρχε γυρισμός.

Οι φιλοξενούμενοι ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν την ανατροπή. Η Αρμάνι Μιλάνο σκόραρε εύκολα και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-68). Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ συνέχισε να βομβαρδίζει και με ακόμη ένα τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (83-68). Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και έριξαν τη διαφορά ύστερα από πολύ ώρα κάτω από τους 10 πόντους (83-74).

Κι ενώ έδειχνε ικανός να κάνει την ανατροπή, ο Φριντέτ έκανε φάουλ σε σουτ τριών πόντων του Σάικς και ο παίκτης της Αρμάνι με 3/3 έκανε το 86-74. Η ιταλική ομάδα συνέχισε το σερί της και με κάρφωμα του Γκουντάιτις η διαφορά έφτασε ξανά τους 14 (88-74). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (91-74). Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν μαγικός στο σημερινό παιχνίδι, έφτασε τους 25 και μείωσε σε 91-84 1,10′ πριν το τέλος.

O Ουάιλι 42” πριν το τέλος έβαλε τέλος στο παιχνίδι, καθώς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Σάικς και του έδωσε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη. Ο Αμερικανός πέτυχε 1/2 και έκανε το 92-84. Η Αρμάνι Μιλάνο κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντελά Βάλε, Μίτσοφ 11 (3), Μπιλίνγκα 7, Γκουντάιτις 8, Μορασίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (4), Ταρζέφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4, Σκόλα 4.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 6 (9 ριμπ.), Τζόνσον 2, Φριντέτ 28 (5), Καλάθης 4 (11 ασ.), Ουάιλι 6, Μήτογλου 10, Μπέντιλ (1).

Πηγή: ebasket.gr