Αντβέρπ – ΑΕΚ 73-61

Την τρίτη της ήττα στο φετινό BCL γνώρισε η ΑΕΚ στο Βέλγιο κόντρα στην Αντβέρπ με σκορ 73-61. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τους Βέλγους στην διοργάνωση που παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ορτέζ.

Εξαιρετικά εύστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, οι οποίοι είχαν 80% στα τρίποντα και 63% στα δίποντα. Παρόλα αυτά η ένωση κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 5 πόντους μετά από καλάθι το Λάνγκφορντ (6-11) στο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέταγαν φωτιές για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το 26-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βέλγοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι τους 13 πόντους με τον Ροτζίερς να ευστοχεί σε λέι απ (34-21). Η αντεπίθεση των κιτρινόμαυρων ήρθε δια χειρός Κέντρικ Ρέι, ο οποίος μείωσε στους 3 πόντους (37-34) με διαδοχικά τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (39-35) με τον Ντουζίνσκι να ευστοχεί σε βολές μετά από φάουλ του Χρυσικόπουλου.

Η ένωση ξεκίνησε καλά το δεύτερο μέρος μένοντας κοντά στο σκορ με την διαφορά να πηγαίνει στους 3 μετά από βολές του Τσάλμερς μετά από φάουλ του Κλάσεν. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αρκετά στην συνέχεια και με τον Ρούπνικ να ευστοχεί σε βολές πήγαν εκ νέου την διαφορά στους 9 (53-44). Η ένωση αντεπιτέθηκε στην συνέχεια μειώνοντας στους 5 με τον Σαντ Ρος για το (55-50) του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περίοδοι με το ποσοστό τους στις βολές να μένει υψηλό για να φτάσουν τελικά στην νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Ντουτζίνσκι 11 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ Φαγέ 7 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κέστελουτ 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές), Ρούπνικ 14 (9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βάνγουιν 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπλάιγενμπεργκ, Μπραντς 2, Ντόνκορ 12 (3/5 τρίποντα), Κλάσεν 7 (1), Ρότζιερς 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (0/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 6 (6 ριμπάουντ), Ρέι 13 (2), Τσάλμερς 7 (0/4 σουτ, 7/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Γκίκας 3 (1), Γκραντ, Μαυροειδής, Σαντ-Ρος 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σλότερ 6.

Πηγή: ebasket.gr