Περιστέρι – Τενερίφη 54-80

Την τέταρτη του ήττα στο basketball champions league γνώρισε το Περιστέρι, χάνοντας εύκολα από την Τενερίφη με σκορ 54-80. Με αυτή την ήττα οι Περιστεριώτες παραμένουν στην 4 θέση του ομίλου τους με ρεκόρ 6-4, ενώ οι Ισπανοί περνούν στην κορυφή του τρίτου ομίλου προσπερνώντας την Νίμπουργκ με ρεκόρ 9-1.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με τον Αγραβάνη με τρίποντο να δίνει προβάδισμα ενός πόντου στους γηπεδούχους μετά από 1’31’’. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στην συνέχεια και με ένα σερί 11-0 δημιούργησαν μια διαφορά 10 πόντων (15-5). Το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ τους φιλοξενούμενους που διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-26).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην δεύτερη περίοδο για την ελληνική ομάδα, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τις λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ανέβει κι άλλο η διαφορά στους 20 πόντους με τρίποντο του Κονατέ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου με τον Μπόγρη να ευστοχεί σε ελεύθερες βολές για να απαντήσει ο Σκορδίλης διαμορφώνοντας το 32-47 της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν βρήκαν λύσεις ώστε να μειώσουν την διαφορά με την ισπανική ομάδα να ανεβάζει την διαφορά στους 22 πάλι με τον Κονατέ, ο οποίος ήταν εύστοχος σε δίποντο διαμορφώνοντας το 44-66 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Τενερίφη να φτάνει σε μια άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 54-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Κάζινς 6, Γόντικας 4, Καράμπελας 4, Σαλούστρος 8, Μπλέικ, Γκρέι 3, Χάτσερ 4, Μορέιρα 6, Μόουζες 4, Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Καμπρέρα 1, Γκιέλο 8 (1), Κονατέ 6 (1), Γκέρα 3 (1), Λούντμπεργκ 5, Μπόγρης 7, Ντίεθ 8 (2), Χουέρας 11, Λόπεθ 11 (1), Σαλίν 7 (2), Σερμαντίνι 8, Σουάρεθ 5 (1).

Πηγή: ebasket.gr