Ολυμπιακός – Χίμκι Μόσχας 109-98

Τεράστια νίκη με επική ανατροπή πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Χίμκι, επικρατώντας με 109-98 στην παράταση. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο -9 1’08” πριν το φινάλε, όμως τρία συνεχόμενα τρίποντα από Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όπου με την ψυχολογία με το μέρος τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν την νίκη.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 0-4 με διαδοχικά καλάθια του Μπούκερ. Ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο, για να ξεκινήσει ένα σερί 11-0 των ερυθρόλευκων για το 11-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι παίκτες του Κεμζούρα ανέβασαν την διαφορά στους 8 για πρώτη φορά με καλάθι του Ριντ (17-9), ωστόσο ένα επιμέρους 2-8 των Ρώσων έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (19-17). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε για να τελειώσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 5 (25-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με τον Ριντ να κάνει το 33-26 στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Σβεντ (35-34) με 5 λεπτά για το ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να απαντά με καλάθια από Σπανούλη και Πρίντεζη (39-34). Οι παίκτες του Κεμζούρα έβγαλαν αντίδραση και πήραν εκ νέου προβάδισμα 9 πόντων με τρίποντο του Παπανικολάου 1 λεπτό πριν την ανάπαυλα (48-39), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 49-42.

Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ενώ βρήκαν λύσεις και στην επίθεση με καλάθι του Πρίντεζη και τρίποντο του Παπανικολάου ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 πόντους (56-45) στο 22’. Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε αρκετά με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν συνεχόμενα τρίποντα και να μειώνουν την διαφορά στους 6 με τρίποντο του Σβεντ στο 28’ (67-61)  με τον Κεμζούρα να καλεί τάιμ άουτ. Ο σταρ της Χίμκι βρήκε ρυθμό και πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του διαμορφώνοντας το 70-67 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά στο 32’ με νέο τρίποντο του Σβεντ (72-74) με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Μιλουτίνοφ (74-74). Η ευστοχία των παικτών του Κουρτινάιτις στο μακρινό σουτ συνεχίστηκε για να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων με τρίποντα από Κράμερ και Μπέρτανς (76-82) αναγκάζοντας τον Κεμζούρα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Κεμζούρα προσπάθησαν και μείωσαν στον πόντο με καλάθι του Πρίντεζη (83-84) τρία λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο η Χίμκι με δύο τρίποντα από Σβεντ και Κάρασεφ πήγαν και πάλι στο +7 (83-90). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν οι Πρίντεζης και Πολ με μεγάλα τρίποντα μείωσαν στους 3 (93-96), για να ισοφαρίσει ο Σπανούλης με νέο μεγάλο τρίποντο (96-96), με 25 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν για να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Κεμζούρα είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και με ένα επιμέρους 13-2 έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 109-98.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 κ.α., 109-98

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (2 ασίστ), Πολ 8 (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 26 11(11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 23, Ριντ 7 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

Χίμκι Μόσχας (Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (3/10 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 3 ρμπάουντ, 9 ασίστ), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12 (5/10 δίποντα), Καράσεβ 8 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέρτανς 9 (3).

Πηγή: ebasket.gr