Περιστέρι-Νίμπουρκ 75-65

Την τέταρτη νίκη του στο φετινό basketball champions league πήρε το Περιστέρι επικρατώντας με σκορ 75-65 επί της Νίμπουρκ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου είχαν αμυντική προσήλωση σε όλο το παιχνίδι, και με όπλο αυτήν έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που είχε χάσει μόνο από την Τενερίφη.

Πολύ συγκεντρωμένοι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι παίζοντας πιεστική άμυνα στην μπάλα, ενώ επιθετικά είχαν σαφή προσανατολισμό στο να μπουν στο ζωγραφιστό, με τον Γκρέι να διαμορφώνει το 10-5 στο 4ο λεπτό. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα οδηγώντας σε λάθη τον αντίπαλο και εύκολους πόντους για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με το 25-15.

Στην δεύτερη περίοδο η πολύ καλή άμυνα του Περιστερίου συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν ρυθμό για να ανέβει η διαφορά στους 14 με τον Σαλούστρο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (33-19). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 5-0 μειώνοντας στους 9 (33-24) αναγκάζοντας τον Παπανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την διακοπή οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου την διαφορά με δικό τους 7-0 σερί (41-24) με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 12 (42-30).

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι και να βρίσκουν σιγά σιγά ρυθμό για να τρέξουν ένα σερί 9-0 μετά από 5 συνεχόμενους πόντους του Γκρέι μειώνοντας την διαφορά στους 8 (47-39), με τον Γιάννη Αγραβάνη να βάζει τέλος με εύστοχο τρίποντο. Το Περιστέρι επανήλθε στην καλή άμυνα του πρώτου μέρους και ανέβασε την διαφορά στους 14 στην λήξη της τρίτης περιόδου (59-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι πολύ καλοί στην άμυνα και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ανατρέψουν το σκορ, για να πάρει το Περιστέρι μια μεγάλη νίκη με το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 19 (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 12 (10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 2 (4 ασίστ), Μπλέικ, Χάτσερ 13 (2), Μόρισον, Μόουζες 8 (11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6 (1), Σκορδίλης 2, Σμιθ 3 (1).

Νίμπουρκ (Αμιέν): Χάνκινς 8 (7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 10 (4/15 σουτ), Πούμπρλα 12, Ρόγκιτς 9 (2/9 σουτ), Τούμα 4, Μπέντα 8 (11 ριμπάουντ), Μπούκερ 7 (1), Κριζ 4, Ντάλτον 3 (1/7 σουτ), Σάφαρτσικ.

Πηγή: ebasket.gr