Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 91-70

Ένας ονειρικός Ολυμπιακός έκανε σμπαράλια την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη με 91-70. Οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο μέρος, και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Ιταλούς. Κορυφαίοι για την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα ήταν οι Κώστας Παπανικολάου, Νίκολα Μιλουτίνοφ, αλλά και ο Βασίλης Σπανούλης που έδωσε πολύτιμες λύσεις στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και εκτόξευσε τη διαφορά για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0 με καλάθια των Πρίντεζη και Παπανικολάου. Η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε άμεσα και απάντησε με δικό της σερί 7-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (5-7). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (11-11). Η ιταλική ομάδα στα τελευταία λεπτά της περιόδου ανέβασε την απόδοση της και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 19-15.

H ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα απάντησε με το ίδιο νόμισμα, καθώς σημείωσε δύο τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ έφερε το ματς ξανά στα ίσια (23-23). Ο Ολυμπιακός με καλάθι του Ρούμπιτ κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ, αλλά η Αρμάνι βρήκε ακόμη ένα τρίποντο με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (29-33).

O Λιθουανός τεχνικός κάλεσε τάιμ άουτ και ξύπνησε τους παίκτες του. Ο Κώστας Παπανικολάου πήρε το “όπλο” του και με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε το παιχνίδι σε 35-35, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (36-35). Ο Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 40-37 υπέρ των ερυθρολεύκων.

O Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει μαγικά πράγματα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 πόντους (46-39). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα εγκλώβισαν τους φιλοξενούμενους και ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (53-44). O Βασίλης Σπανούλης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο μέρος και με συνεχόμενα καλάθια πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στους ερυθρολεύκους (58-44). H τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη επιθετικά για τον Ολυμπιακό και με τους 31 πόντους, που σημείωσε, ξέφυγε στο σκορ (71-53).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την ονειρική του εμφάνιση και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν φανταστικοί και έκαναν πάρτι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον πλήρη έλεγχο μέχρι και το τέλος και “διέλυσε” την Αρμάνι Μιλάνο με 91-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπόλντγουιν 8, Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1/1 διπ., 1/1 τρ.), Σπανούλης 14 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 13 (11 ριμπ.), Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 17 (2), Ρούμπιτ 4.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντελά Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοφ 11 (1), Μπιλίγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρζέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (1), Ουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5.

Πηγή: ebasket.gr