Περιστέρι - Νίζνι Νόβγκοροντ 71-74

Η δεύτερη ήττα του Περιστερίου στην σεζόν είναι γεγονός αφού μετά το χαμένο παιχνίδι με του κόντρα στον Προμηθέα έχασε και για το BCL στο “Ανδρέας Παπανδρέου” από την Νίζνι με 71-74.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και με όπλο την άμυνα τους αλλά και τις βιαστικές επιλογές των παικτών του Ηλία Ζούρου στην επίθεση πήραν διψήφια διαφορά (10 πόντων) στο 4′ για το 2-12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στους 6 για την λήξη του δεκαλέπτου (15-21).

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Σμιθ και ένα καλάθι και φάουλ του Μόουζες ισοφάρισε σε 21-21. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και πήραν και πάλι το προβάδισμα για το 32-40 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τον Μορέιρα να μειώνει με δίποντο στους 6 για το 36-42. Η διαφορά κινήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για να δώσει προβάδισμα 6 πόντων στην Νίζνι (52-28).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν μέσα από το ζωγραφιστό, ωστόσο το Περιστέρι με δύο τρίποντα από Χάτσερ και Σμιθ μείωσε στους δύο για το 60-62 στο 34′. Στην συνέχεια οι Περιστεριώτες αντέδρασαν με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Σκούτσι Σμιθ που με 7 σερί πόντους μείωσε στον πόντο για το 67-68.

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στο φινάλε του με τους Μπράουν και Μπαμπούριν να πηγαίνουν την διαφορά στους 6 για τους φιλοξενούμενους με τον Γκρέι να μειώνει και πάλι στους τρεις (71-74) του ήταν και το τελικό σκορ μετά το άστοχο τρίποντο του Χάτσερ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74.

Περιστέρι (Ζούρος): Αγραβάνης 6 (2), Γκρέι 11 (3/14 σουτ), Χάτσερ 8 (2/12 σουτ), Μόουζες 11 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 21 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 3, Γόντικας 2, Μορέιρα 3 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 6, Ξαθόπουλος.

Νίζνι (Λούκιτς):Μπαμπούριν 3 (1), Α. Μπράουν 14 (2), Στρέμκοφ 4, Γουίλις 9, Ζμπανόφ, Αντίποφ 4, Αστάπκοφ 7 (1), Μπ. Μπράουν 21 (5/8 τρίποντα), Γκανκέβιτς 1, Κομόλοφ, Λιούις 11.

Πηγή: ebasket.gr