Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 65-90

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς ηττήθηκε με 90-65. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν κακοί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου το εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα του Πειραιά έμεινε κοντά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος πλήρωσαν την αστοχία τους και τελικά γνώρισαν την ήττα από τους Ισραηλινούς.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του ματς και με εξαιρετική επίθεση και άμυνα προηγήθηκε με 9-2. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να μειώσει, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης με συνεχόμενα καλάθια κράτησε τα ηνία του σκορ για τους “ερυθρολεύκους” (15-9). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασε και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (15-17).

Ο Κεμζούρα έριξε στο παρκέ τον Τέιλορ Ρότσεστι, ο οποίος με το καλημέρα έδειξε τις επιθετικές του αρετές. Ο Αμερικανός με 2 πόντους, αλλά και 2 ασίστ έδωσε πολύτιμες λύσεις στους “ερυθρόλευκους”, αλλά η Μακάμπι κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-24).

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ και έδινε πολλές δεύτερες επιθέσεις στους φιλοξενούμενους. Η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε και με τρίποντο του Ουιλμπέκιν προηγήθηκε με 32-24. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις από τη γραμμή των βολών και κατάφερε να μειώσει στους πέντε (30-35).

Η άμυνα του Ολυμπιακού, όμως, είχε προβλήματα και με ένα μικρό σερί 5-0 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (30-40). H Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς, αλλά ο Κέβιν Πάντερ με ένα μεγάλο τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου μείωσε σε 45-40.

Ο Μπράντον Πολ στο πρώτο σουτ του δεύτερου ημιχρόνου σκόραρε για τρεις πόντους και μείωσε σε 45-42. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και η Μακάμπι κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 8 πόντων (45-53). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με νέο τρίποντο του Πολ και καλάθι του Σπανούλη πλησίασε ξανά στους 3 πόντους (50-53).

Ο Ολυμπιακός, όμως, και πάλι είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα του και δέχτηκε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα δίποντο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους (50-61). Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους, αλλά ο Ρότσεστι απάντησε και και μείωσε στους 10 πόντους (54-64). Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και η Μακάμπι κατάφερε να κρατήσει τη διψήφια διαφορά της μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-68).

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει στην τελευταία περίοδο, αλλά η αστοχία δεν τον άφησε να πλησιάσει (59-73). Η Μακάμπι είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και είχε κλειδώσει τη νίκη από τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου (59-76). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 4 (1/5τρ.), Ρότσεστι 4, Πολ 12 (2), Σπανούλης 8 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 3 (7ριμπ.), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (1), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5, Ριντ 1.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4, Γουίλμπεκιν 19 (4), Έισι 8 (1), Χάντερ 8, Κάσπι 9 (1), Ντόρσεϊ 19 (4), ΝτιΜπαρτολομέο 4 (1), Γουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 3.

Πηγή: ebasket.gr