Ολυμπιακός – Βαλένθια 89-63

Ο Ολυμπιακός έσπασε το “ρόδι” στην Ευρωλίγκα και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση. Η ομάδα του Πειραιά πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση και κατάφερε να κερδίσει τη Βαλένθια με 89-63. Αρκετοί παίκτες του Κεμζούρα έπιασαν υψηλά στάνταρ επίδοσης με τον Βασίλη Σπανούλη να πραγματοποιεί φανταστική εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός ήταν φανταστικός στο ξεκίνημα του ματς, καθώς προηγήθηκε με 11-0! Η Βαλένθια, όπως, ήταν φυσικό ξύπνησε στη συνέχεια και κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (13-9). Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως, ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (6 πόντοι, 3 ασίστ) προηγήθηκαν με 20-12.

Τη σκυτάλη από τον αρχηγό του Ολυμπιακού πήρε ο Κουζμίνσκας, ο οποίος γρήγορα γρήγορα έφτασε τους εφτά πόντους και έβαλε δύσκολα στους αντίπαλους αμυντικούς. Οι παίκτες της ομάδας του Πειραιά ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο και το ολοκλήρωσαν έχοντας σημειώσει συνολικά 31 πόντους (31-22).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο την εξαιρετική τους εμφάνιση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στη Βαλένθια (41-26). Μιλουτίνοφ και Σπανούλης “βομβάρδιζαν” από κοντά και από μακριά από το καλάθι και η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (49-28). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 54-30 και τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν μαγικά πράγματα σε άμυνα και επίθεση.

Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και δεν έχανε σουτ. Με ακόμη ένα τρίποντο (3/3) διαμόρφωσε το 57-33 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Ολυμπιακός “βομβάρδιζε” τους αντιπάλους του έξω από την γραμμή του τριπόντου και με 8/15 τρίποντα είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς (65-39).

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ασταμάτητος κόντρα στη Βαλένθια και με έξι συνεχόμενους πόντους (έφτασε τους 17) έκανε το 72-44 υπέρ του Ολυμπιακού, που ήταν και σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Σ΄αυτό το διάστημα καλή παρουσία είχε και ο Αντώνης Κόνιαρης, ο οποίος ήταν πολύ καλός αμυντικά και μέτρησε συνολικά τρία κλεψίματα.

O Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κρατούσε εύκολα τα ηνία του σκορ (79-50). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 89-63.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63.

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2, Κόνιαρης (3 κλεψίματα), Σπανούλης 17 (6 ασίστ), Τσέρι, Μιλουτίνοφ 17 (14 ριμπάουντ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 12 (3), Κουζμίνσκας 13 (1), Ρούμπιτ.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3), ΕνΝτούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1), Τομπέι 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόρνεκαμπ 1.

Πηγή: ebasket.gr