Με ανατροπή στους «8» του Κόπα Άφρικα η Νιγηρία

Της… ανατροπής έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (6/7) στο γήπεδο της Αλεξάνδρειας, όπου η Νιγηρία επικράτησε με 3-2 του Καμερούν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Οι «σούπερ αετοί» προηγήθηκαν στο 19’ με τον Ιγκάλο, όμως το Καμερούν ανέτρεψε τα δεδομένα στο φινάλε του α’ ημιχρόνου. Πρώτα ο Μπαχόκεν στο 41’ και μετά ο Εντζιέ στο 44’ έκαναν το 2-1 για τα «λιοντάρια».

Ωστόσο, οι ανατροπές δεν είχαν τελειώσει στο συγκεκριμένο ματς, αφού η Νιγηρία κατάφερε με τον Ιγκάλο να ισοφαρίσει 2-2 στο 63΄και με τον Ιβόμπι στο 66’ να κάνει το 3-2, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και στα λεπτά που απέμεναν και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλο γκολ, όμως στο τέλος πανηγύρισαν οι Νιγηριανοί.