Νίκες για Παναθηναϊκό και ΑΕΚ

Το πρώτο από τα τρία βήματα για να παίξει για μία ακόμη σεζόν στους τελικούς της Α1 μπάσκετ έκανε το βράδυ της Τετάρτης (29/5) ο Παναθηναϊκός, περνώντας με άνεση από το «Α. Παπανδρέου» κι επικρατώντας με 91-68 του Περιστερίου.

Αν και προερχόμενοι από αρκετό διάστημα απραξίας, οι πρωταθλητές επέβαλαν την ανωτερότητά τους στον πρώτο ημιτελικό κι έκαναν με το... καλημέρα το μπρέικ, έχοντας κλείσει το α' ημίχρονο στο +18 (31-49).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο και το 33-56 έγινε 48-56 με ένα σερί 15-0, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια.

Οι «πράσινοι» σοβαρεύθηκαν, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και εμφατικά έφτασαν στο τελικό +23, με τον Τόμας να είναι ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, ενώ ο Καλάθης κατέγραψε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπέντιλ με 19 πόντους, με το δεύτερο παιχνίδι να διεξάγεται στο κλειστό του ΟΑΚΑ το Σάββατο (1/6, 18.00).

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 2, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 11 (3), Καράμπελας 12 (2), Φλέμινγκς 3 (1), Μουράτος, Φιλιππάκος 3, Μπέντιλ 19 (3), Ντάνιελ 6, Βησσαρίου, Κάλαχαν 4 (1), Σμιθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 9 (1), Καλάθης 19 (3), Βουγιούκας 4, Τόμας 21 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 13 (3) Γκιστ 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λάνγκφορντ 5.

Νικήτρια στο θρίλερ η ΑΕΚ

Δια πυρός και σιδήρου πέτυχε την πρώτη της νίκη η ΑΕΚ επί του Προμηθέα στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ. Το βράδυ της Τετάρτης (29/5), λοιπόν, οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν με 83-82 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μια ανάσα από το μπρέικ, ωστόσο το διπλό... γλίστρησε από τα χέρια τους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο α' ημίχρονο οι άμυνες πήγαν... περίπατο, με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +5 (52-47), ενώ στο 30' προηγείτο με 69-61. Ωστόσο, οι Αχαιοί έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 82-78 ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι και πρόλαβαν να τρέξουν ένα μικρό σερί 4-0, για να αστοχήσει ο Χολ στο κρίσιμο τελευταίο σουτ του Προμηθέα.

Εντέλει, με 1,3 δευτερόλεπτο να απομένει ο Θίοντορ κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές χάρισε το αγχωτικό ροζ φύλλο στην ΑΕΚ. Το δεύτερο ματς θα διεξαχθεί το Σάββατο (1/6, 17.00) στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 52-47, 69-61, 83-82.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17, Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 18, Θίοντορ 15, Γιορκ, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Λαρεντζάκης 19, Γιαννόπουλος, Εμπάκουε 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 6, Κατσίβελης 11, Λίποβι 13, Έλις 11, Μπράουν 13, Σαλούστρος 4, Γκίκας 3, Τσαϊρέλης 7, Μέιερ 2, Χολ 3, Παρκς 9.