Ανέβηκε στην Α’ ΕΠΣΛ κι έγραψε ιστορία το Μαυροβούνι (PICS)

Ιστορικές στιγμές ζούνε οι άνθρωποι του Μαυροβουνίου!!! Το καμάρι του χωριού ανέβηκε για πρώτη φορά στην Α’ ΕΠΣΛ αφού το Σάββατο (18/5) κέρδισε με σκορ 4-1 τα Βούναινα και έτσι εξασφάλισε την άνοδο στην μεγάλη τοπική κατηγορία μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Το Μαυροβούνι έκανε τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές που τα έδωσαν όλα, στον προπονητή Γιάννη Σιάρκο, στη διοίκηση που ήταν πάντα δίπλα και φυσικά στον κόσμο που στήριξε όσο μπορούσε.

Το παιχνίδι κόντρα στα Βούναινα εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με το Μαυροβούνι να σημειώνει τέσσερα γκολ και να σημειώνει μια πολύ σημαντική νίκη. Όλοι οι παίκτες τα έδωσαν όλα και έδειξαν πόσο πολύ το ήθελαν. Τα Βούναινα δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και το μόνο που κατάφεραν ήταν στο φινάλε να σημειώσουν το γκολ της τιμής.

Στο 15’ ο Σάββας  Χατζηλιάδης με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή έκανε το 1-0, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Σπανού. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σπανός από δεξιά έκανε το σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 34’ ο Βλησαρούλης για τα Βούναινα έκανε το σουτ από δεξιά, με τα πόδια έδιωξε ο πολύ καλός Μαγαζιώτης. Στο 44’ από πάσα του Μπάγκα Α., ο Σπανός με ιδανικό τελείωμα έκανε το 2-0 και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 46’ ο Ρουμελιώτης έκανε ένα μακρινό σουτ, απέκρουσε ο κίπερ. Στο 55’ ο Σάββας Χατζηλιάδης σημείωσε το 3-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και εντυπωσιακή εκτέλεση.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βράκας έκανε το μακρινό σουτ, σωτήρια ξανά ο Μαγαζιώτης. Στο 60’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, τα Βούναινα έμειναν με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βλησαρούλης. Στο 69’ ψηλοκρεμαστό σουτ του Σπανού, πέρασε δίπλα από την εστία.

Στο 87’ ο Τζατζάκης ανατράπηκε από τον Κολιοφούτη, με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει το γκολ της τιμής για το 3-1. Στις καθυστερήσεις ο Σπανός πέτυχε και το «κερασάκι στην τούρτα» με ωραία σουτ (4-1).

ΑΟ Μαυροβουνίου (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ., Σάπιος, Μπαντζέλας Β., Κολιοφούτης, Τατσέλος (75’ Παπαμάνος), Τριάντης (40’ λ.τ. Αρσένης), Μπαντζέλας Ν., Χατζηλιάδης, Μπάγκας Α. (89’ Σιδέρης), Σπανός.

ΑΕ Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Λωρίδας, Βλησαρούλης, Κατσιώτης, Νεστορίδης, Μερτζανίδης Η. (82’ Λαμπράκης), Μούμος, Κορδέλας, Ρουμελιώτης, Τζατζάκης, Βράκας (63’ Μερτζανίδης Φ.), Κυπαρίσσης.

Διαιτητική τριπλέτα: Μπουμαρσόπουλος, Καρακώστας, Πατέτσος.