Προβάδισμα η Μπαρτσελόνα, ισόπαλοι Άγιαξ και Γιουβέντους

Με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» και το ματς Άγιαξ-Γιουβέντους να λήγει ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκαν τα πρώτα ματς για την προημιτελική φάση του Champions League.

Το ματς στο Μάντσεστερ κρίθηκε με το γκολ που καταγράφηκε στο 12ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με το αυτογκόλ του Λουκ Σο, το οποίο προήλθε από την ενέργεια του Λουίς Σουάρες και κατοχυρώθηκε μέσω του VAR.

Στο Άμστερνταμ η Γιουβέντους προηγήθηκε 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ωστόσο στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ισοφάρισε για λογαριασμό του Άγιαξ ο Νέρες.

Να θυμίσουμε ότι την Τρίτη η Τότεναμ επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 2-0 της Πόρτο.