Σκορ πρόκρισης για τη Λίβερπουλ, προβάδισμα η Τότεναμ κόντρα στη Σίτι

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Πόρτο στο «Άνφιλντ» και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για την ημιτελική φάση του Champions League. Στο δεύτερο προημιτελικό της βραδιάς η Τότεναμ επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, με τους «πολίτες» να χάνουν πέναλτι με τον Αγουέρο στο 13ο λεπτό.

Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Κεϊτά, ενώ στο 26’ ο Φιρμίνιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Πόρτο ζήτησε χέρι σε προσπάθεια του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο πρώτο μέρος, ενώ για τους «ρεντς» ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ που σημείωσε ο Μανέ.

Στο νέο γήπεδο της Τότεναμ οι «σπερς» στάθηκαν τυχεροί, καθώς στο 13’ ο Αγουέρο αστόχησε σε πέναλτι, καθώς ο Γιορίς απέκρουσε, ενώ το γκολ πέτυχε στο 78’ ο Σον. Για την Τότεναμ τραυματίστηκε στο δεύτερο μέρος ο Κέιν και αναγκάστηκε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου.