Πρώτη ομάδα με τρία γκολ σε ένα ημίχρονο στα Πηγάδια

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-1 πέτυχε την Κυριακή (7/4) η ΑΕΚ μέσα στη Ξάνθη κόντρα στην τοπική ομάδα για την 27η αγωνιστική.

Η Ένωση πέτυχε τρία τέρματα σε ένα ημίχρονο κάτι που καμία ομάδα μέχρι σήμερα δεν το είχε πετύχει, από την σεζόν 2004-2005 όταν και μετακόμισε στο νέο του γήπεδο ο ακριτικός σύλλογος.

Τελευταία ομάδα που κατάφερε να πετύχει τρία γκολ σε ένα ημίχρονο στη Ξάνθη ήταν ο Ολυμπιακός, το Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2003-2004 για την σεζόν 2003-2004, όμως τότε οι Θρακιώτες αγωνιζόντουσαν στο παλιό γήπεδο.

Τότε με δύο πέναλτι του Τζόρτζεβιτς και ένα γκολ του Γκώνια στις καθυστερήσεις οι Πειραιώτες είχαν νικήσει 3-1, με την ΑΕΚ να γίνεται η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει τρία γκολ σε ένα ημίχρονο στο γήπεδο Πηγαδίων.