Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 99-74

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο κόντρα στην Νταρουσάφακα, αλλά στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τη νίκη με 99-74. Κορυφαίου για τους νικητές ήταν ο Ουίλιαμς Γκος και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που ίσως φόρεσε για τελευταία φορά τη φανέλα της ομάδας του Πειραιά στην Ευρωλίγκα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ από Γουέμπερ και Μιλουτίνοφ (8-8). Οι παίκτες δεν είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα και το σκορ ήταν αρκετά υψηλό στο πρώτο επτάλεπτο (17-16). Η Νταρουσάφακα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ανέβασε την απόδοση της και με επί μέρους σκορ 12-3 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 8 πόντους (20-28).

Ο Κιντ έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και η Νταρουσάφακα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-35). Οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (36-44). Οι ερυθρόλευκοι στα τελευταία λεπτά έτρεξαν σερί 9-0 και με buzzer beater του Τουπάν πέρασαν μπροστά στο σκορ (45-44).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο δεύτερο μέρος από εκεί που τελείωσε το πρώτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 με καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου (58-48). Ο Ουίλιαμς Γκος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του σ΄αυτό το δεκάλεπτο και οδήγησε επιθετικά τους ερυθρολέυκους (75-56). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο, ανέβασε τη διαφορά και πήρε τελικά τη νίκη με 99-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 45-44, 75-56, 99-74.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 13, Γουίλιαμς-Γκος 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 4, Μιλουτόνοβ 16 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 3, Ποκουσέβσκι, Αγραβάνης 3, Μπόγρης, ΛεΝτέι 16 (10/10 βολές).

Νταρουσάφακα (Ερνάκ): Οζμιζράκ 8 (1), Μπαϊγκούλ 9 (3), Κοσούτ 4, Ντεμίρ 12 (1), Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 5, Ντάγκλας 6, Ντίμπλερ, Έβανς 11 (1), Έρικ 9.