Νίκη πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ, 2-0 τον Αστέρα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λέο Μάτος ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξήχθη στην Τούμπα, παίρνοντας έτσι σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

O Βραζιλιάνος άσος άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, με τον σκόρερ όμως να είναι σε θέση οφσάιντ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έβαλε θεμέλια πρόκρισης για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Γκολ: 17', 90+6' Λέο Μάτος (ΠΑΟΚ).

Κίτρινες: Αθανασιάδης (Αστέρας), Κυριακόπουλος (Αστέρας), Ιγκλέσιας (Αστέρας), Ίνγκασον (ΠΑΟΚ), Ελ Καντουρί (ΠΑΟΚ).

Κόκκινες: Ιγκλέσιας (90+4').

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας (73'  Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (83' Σβιντέρφσκι), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65' Ελ Καντουρί), Άκπομ.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνες, Ιγκλέσιας, Βαλιέντε, Μουνάφο (83' Μπελόκ), Τσιλιανίδης, Αραβίδης (69' Δουβίκας), Κυριακόπουλος (86' Καλτσάς).