Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 68-72

Στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν ο Ολυμπιακός δεν φάνηκε στο ύψος του και υπέστη μία καταδικαστική ήττα από τη Ζαλγκίρις με 72-68. Οι ερυθρόλευκοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχαν τον έλεγχο, αλλά στο τέλος οι Λιθουανοί έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Πλέον, η ομάδα του Πειραιά κυνηγάει ένα θαύμα για να προκριθεί.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 7-2. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον εκπληκτικό Μπριάντε Γουέμπερ προηγήθηκε με 7 πόντους (15-8). Η ομάδα του Πειραιά κόλλησε στα τελευταία λεπτά και η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε στους 2 (18-16).

To σερί της Ζαλγκίρις έφτασε το 12-0 και προηγήθηκε με 24-18. Οι εκπληκτικοί Μιλουτίνοφ και Γουέμπερ πήραν το όπλο τους και ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία του σκρο (29-27). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και κράταγαν το προβάδισμα (32-28).

Η Ζαλγκίρις, όμως δεν άφηνε τους γηπεδούχους να πάρουν ανάσα και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-34). H ομάδα του Πειραιά όμως ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουέμπερ προηγήθηκε και με 11 πόντους (51-40).

Στα τελευταία λεπτά, όμως, κόλλησε στην επίθεση και η Ζαλγκίρις με 8-0 σερί πλησίασε στο τέλος του δεκαλέπτου στους τρεις πόντους (51-48). Οι Λιθουανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ (51-53). Οι ερυθρόλευκοι πίεζαν και με τον εκπληκτικό Γουέμπερ έφερε το ματς στα ίσια (55-55).

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε την εμφάνιση της ζωής του με τον Ολυμπιακό. Ο Γουέμπερ ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση και οδηγούσε τους ερυθρολεύκους (63-62). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τη Ζαλγκίρις  1,15′ πριν το τέλος να είναι μπροστά με 68-65.

Ο Μιλουτίνοφ μείωσε σε 68-66, αλλά ο Γουέμπερ δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ και παρέμεινε το 68-66. Ο Γκριγκόνις στα 7” κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 70-66. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού ένα μόλις δευτερόλεπτο μετά σκόραρε (68-70) και έδωσε ελπίδες στους ερυθρολεύκους. Ο Γκριγκόνις και πάλι όμως ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών και η Ζαλγκίρις πήρε τελικά τη νίκη με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-34, 51-48, 68-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 26 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 8 (5 ασίστ), Τουπάν, Μιλουτίνοβ 18 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, Λεντέι 3.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13 (7 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τόμπσον 6, Γουόλτερς 7, Γουόκαπ 2, Βέστερμαν 11 (3), Μιλάκνις 9 (3), Γουάιτ 14 (2), Γκριγκόνις 10, Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας.