Γκραν Κανάρια – Ολυμπιακός 90-67

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του στη φετινή Euroleague, γνωρίζοντας βαριά κι αναπάντεχη ήττα από την αδιάφορη Γκραν Κανάρια. Οι Ισπανοί συνέτριψαν εντός έδρας τους Πειραιώτες με 90-67, για την 28η αγωνιστική της διοργάνωσης κι έβαλαν και πάλι τους “ερυθρόλευκους” σε μπελάδες πρόκρισης στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, η οποία ήταν κάκιστη σε άμυνα κι επίθεση, υποχώρησε στο 14-14 και θα πρέπει να κάνει δύο νίκες στα τελευταία παιχνίδια της με Ζαλγκίρις και Νταρουσάκαφα στο ΣΕΦ, προκειμένου να βρεθεί σίγουρα στην οκτάδα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Έρικσον με 24 πόντους, με τους Βένε (14π.) και Ουίλι (10π.) να τον ακολουθούν σε απόδοση. Από τους Πειραιώτες, διασώθηκε ο Ουέμπερ με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στα Κανάρια νησιά. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ εμφάνισε μία τραγική εικόνα, όμοια με αυτή του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Αρμάνι Μιλάνο. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Ζακ Λεντέι ήταν σκιά του εαυτού τους, με τους Πειραιώτες να μην παίρνουν καμία βοήθεια από τους ψηλούς.

Αντίθετα, η Γκραν Κανάρια μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 9-0 με τρία τρίποντα κι είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν (13-10) και βρέθηκαν στο -3 (19-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το χειρότερο για τον Ολυμπιακό ήταν ότι είχε σε κακή μέρα και τον Παπανικολάου, με τους Πειραιώτες να τα… σπάνε και πάλι από την περιφέρεια (1/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και να μην έχουν λύσεις στην επίθεση, ενώ και η άμυνα τους δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε. Το αποτέλεσμα; Οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν ακόμα και με 14 πόντους (40-26), με τους Πρίντεζη (μαζί με τον Ουέμπερ κράτησαν τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο) και Μιλουτίνοφ να μειώνουν στους 10 πόντους (40-30) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Εφιαλτικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι εκτός κλίματος αγώνα, κάναν λάθη στην επίθεση, ενώ στην άμυνα ο Έρικσον έπαιζε… ρολόι από την περιφέρεια και με τα τρίποντα του εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (49-30). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δηλαδή το δεύτερο μέρος, όπως και το πρώτο, με 9-0 σερί.

Ο Έρικσον συνέχισε να “σκοτώνει” τον Ολυμπιακό, την ώρα που ο Τουπάν ήταν ο μόνος που μπορούσε να “ματώσει” το καλάθι της Γκραν Κανάρια. Φυσικά, μόνος του ο Γάλλος δεν θα μπορούσε να κρατήσει ζωντανούς τους Πειραιώτες. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν απαράδεκτη στην άμυνα, έκανε λάθη στην επίθεση, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 23 πόντους (69-46) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να είναι εκτός τόπου και χρόνου και τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 29 πόντους (90-61).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαρτίνεθ): Γουίλι 10 (5/6 δίποντα), Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Χάνα 4 (5 ασίστ), Έρικσον 24 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Βένε 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μπάλβιν 4, Παουλί 6, Ραμπασέδα 6 (1), Στρόμπερι 13 (2), Ραντίσεβιτς 4, Τιλί 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Τουπάν 12 (2), Μιλουτίνοβ 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4 (1/5 σουτ), Μάντζαρης, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 8 (3/7 σουτ).