Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 89-69

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 89-69 στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Όλοι οι παίκτες του Μπλατ έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης με τους ΛεΝτέι, Μιλουτίνοφ, Γουέμπερ και Πρίντεζη να ξεχωρίζουν.

Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 14-2. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και με εξαιρετική άμυνα δεν άφηναν την Μπάγερν Μονάχου να πάρει ανάσα. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισε σε αυτό το ρυθμό και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια νουμερα (20-10).

Ο Ζακ ΛεΝτέι πήρε την σκυτάλη από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και έκανε θραύση κάτω από το καλάθι (32-19). Η Μπάγερν προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και με καλάθι του Ουέμπερ προηγήθηκε με 45-29.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσαν συνολικά 30 πόντους και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στην Μπάγερν (50-31). O Ουέμπερ συνέχισε το ρεσιτάλ του και με ακόμη ένα τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους.

Οι Γερμανοί με τον εκπληκτικό Κόπονεν (5/5 τρίποντα) επέστρεψε στο ματς και μείωσε στους 13 (57-44). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τους ΛεΝτέι και Πρίντεζη ανέβασε ξανά τη διαφορά στου 20 (64-44), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 24 πόντους (72-48).

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η Μπάγερν να πλησιάσει στους 15 (77-62). Οι ερυθρόλευκοι έσπασαν το σερί των φιλοξενουμένων και πήρε τον έλεγχο του ματς. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά και πήραν εύκολα τη νίκη με 89-69. O Ποκουσέφσκι έκανε το ντεμπούτο του και μάλιστα σημείωσε και τον πρώτο του πόντο στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-31, 72-48, 89-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Oυέμπερ 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Oυίλιαμς - Γκος 6 (3 ασίστ), Τουπάν 3 (1), Μιλουτίνοφ 20 (9/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάντζαρης 8 (2), Ποκουσέφσκι 1, Μπόγρης, ΛεΝτέι 23 (9/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς, Κοπόνεν 15 (5/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 2, Λούτσιτς 6, Λο 2, Ντζέντοβιτς 10 (2), Αμέιζ 6 (2), Γιόβιτς 1 (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπάρτελ 7, Ουίλιαμς 5 (2/7 σουτ), Μπούκερ 13 (1).