Άνετη επικράτηση των «πρασίνων» στην έδρα της Νταρουσάφακα

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Νταρουσάφακα την Πέμπτη (7/3) καθώς τη συνέτριψε με 67-91, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» καλούνταν να πάρουν τη νίκη σε ακόμη έναν «τελικό» και τα κατάφεραν με επιβλητικό τρόπο, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους Τούρκους.

Έτσι, οι πρωταθλητές Ελλάδος έπιασαν  τον Ολυμπιακό στο 12-13 και πέντε στροφές πριν από τη λήξη της regular season παραμένουν «ζωντανοί» στη μάχη για την είσοδό τους στην οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Παπαπέτρου με 18 πόντους, ακολούθησαν Παπαγιάννης και Τόμας με 14 και 12 αντίστοιχα ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Καλάθη με 10 και 11 ασίστ. Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (17-20).

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Πιτίνο αποσυντόνισαν πλήρως με την εκπληκτική τους άμυνα τη Νταρουσάφακα και βρέθηκαν ακόμα και στο +15 (29-44). Ωστόσο, στο τέλος του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν έκαναν ένα 8-2 και μείωσαν σε 37-46.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μείωσαν ακόμα και στους 6 πόντους (40-46 και 42-48) ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τρομερή επιθετική άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν στο +13 (53-66). Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε πάρτι για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους 14-25 «καθάρισαν» το ματς...

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-46, 53-66, 67-91.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτσούκ Ερνάκ): Οζμιζράκ, Μπαϊγκούλ 2, Ντεμίρ, Κιντ 7 (1/6 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 7 (2/8 δίποντα), Μπράουν 4 (2/8 σουτ), Ντάγκλας 14 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πέινερς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ντίμπλερ, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ), Έρικ 11 (5/12 δίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (5/12 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Πέιν 4 (1/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 8 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Παπαπέτρου 18 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκιστ 9 (3/8 δίποντα), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 6 (3/9 σουτ), Καλάθης 10 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 6.