Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός, 79-73 τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 79-73 του ΠΑΟΚ στα «Δύο Αοράκια» της Κρήτης, μετά από ένα ντέρμπι το οποίο παρακολούθησαν από τις εξέδρες περίπου 4.000 μαθητές.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τρίποντο του Τόμας, ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Γκος (3-3) και στη συνέχεια οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα. Με σερί 17-0 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 20-3, ενώ ο ΠΑΟΚ μάζεψε λίγο την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο 29-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστικός και με σερί 10-0, που είχε ξεκινήσει από το πρώτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 29-22. Με τρίποντο του Τζόουνς ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 6 (31-25), ενώ με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ οι Θεσσαλονικείς διατηρήθηκαν μέσα στον αγώνα. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 46-36 υπέρ του Παναθηναϊκού με τους «πράσινους» να στηρίζονται στους Λάνγκφορντ και Καλάθη.

Το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε επικίνδυνα τον Παναθηναϊκό και με κορυφαίο τον Χάτσερ έφτασε αρχικά στο -4 (51-47) και στη συνέχεια το -3 (54-51). Ο Μαργαρίτης που είχε εξαιρετική απόδοση πέτυχε στη συνέχεια το 56-53, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τρίποντο με τον Παπαπέτρου και προηγήθηκε 58-53. Με buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στον πόντο και το 59-58, ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς, Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Κόνιαρης, Τέπιτς, Τσόχλας, Μαργαρίτης, Ζάρας, Χάτσερ, Γκάρετ, Γκος.

Παναθηναϊκός: Τόμας, Πέιν, Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Γκιστ, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.