Τσάμπα ισοπαλία… (PICS)

ΑΕΛ και Ξάνθη αναμετρήθηκαν την Κυριακή (17/2) στο AEL FC ARENA στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League. Τελικό αποτέλεσμα 1-1 σε ένα ματς που η ΑΕΛ έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε μια ομάδα που δεν έδειξε σχεδόν τίποτα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν δυνατό και από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί. Η ομάδα της ΑΕΛ άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Νούνιτς, όμως η Ξάνθη αντέδρασε άμεσα με τον Αλμέιδα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ πίεσε πάρα πολύ, ουσιαστικά έπαιξε μονότερμα την Ξάνθη και έχασε ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι. Η Ξάνθη δεν αντέδρασε σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου.

7': Φάουλ από τα αριστερά εκτελεί ο Γιακιμόβσκι, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς.

8': Σουτ του Φατιόν έξω από την περιοχή, δεν μπλοκάρει καλά ο Ζίβκοβιτς και εξ επαφής ο Νούνιτς ανοίγει το σκορ 1-0.

21': Μπαριέντος από αριστερά το φάουλ, γυριστή κεφαλιά του Αλμέιδα που νικάει τον Κρίστινσον και ισοφαρίζει (1-1).

24': Ο Ντίρεσταμ σουτάρει από θέση μέσα δεξιά, άουτ.

28': Νούνιτς σεντράρει, Μπαργκάν δεν προλαβαίνει και ο Ντύρεσταμ διώχνει σε κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.

31': Σουτ του Σικάφκα από θέση μέσα αριστερά, μπλοκάρει εύκολα ο Ζίβκοβιτς.

43': Δυνατό σουτ του Μπαργκάν έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

49': Φατιόν σουτάρει έξω από την περιοχή, δυνατό του σουτ όμως, άουτ.

55': Σέντρα του Καρανίκα από δεξιά, σκαστό γυριστό σουτ του Μπαργκάν, άουτ.

59': Ο Ντέλετις πασάρει, ο Νούνιτς πλασάρει από θέση μέσα δεξιά, τον σταματάει το δοκάρι.

78': Μπαργκάν σουτάρει από θέση μέσα αριστερά, η μπλάλα κοντράρει, κόρνερ το οποίο περνά χωρίς κίνδυνο.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γιακιμόφσι (54’ Ζίβκοβιτς), Γκόλιας, Ζίσιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (83’ Νούσιος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Νούνιτς, Σικάφκα (46’ Σεσέροβιτς).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Κασάδο, Αλμέιδα, Λισγάρας, Κοβάσεβιτς, Καμαρά, Μπαριέντος (75’ Σιλά), Σαρπόνγκ (57’ Αμορίν), Τζουρίσκοβιτς, Φάκης (63’ Μελλιόπουλος).

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Πάγκαλος (Λασιθίου). 4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών).