Πανιώνιος - Απόλλων Σμύρνης 0-1

Με μία μεγάλη έκπληξη άνοιξε σήμερα (9/2) η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στη Super League καθώς ο ουραγός και ουσιαστικά υποβιβασμένος Απόλλων Σμύρνης νίκησε 0-1 στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο.

Νίκη που ήταν η δεύτερη για την Ελαφρά Ταξιαρχία και με την οποία έχει πλέον 9 βαθμούς, ενώ ο Ιστορικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει βαθμολογικά και παραμένει στους 22 βαθμούς στη μάχη της παραμονής.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, που μόνο το γκολ έλειψε, στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος αγχωνόταν όσο έμενε το 0-0. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Ελαφρά Ταξιαρχία που άνοιξε το σκορ στο 73' όταν ο Ντεφεντερίκο εκτέλεσε κόρνερ και ο Βαφέας με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ, "παγώνοντας" τη Νέα Σμύρνη.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (54' Μακσίμοβιτς), Κούρντι, Κόρμπος, Καμαρά (46' Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Αλί (46' Τσιλούλης), Ντουρμισάι.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας (88' λ.τ. Ναζλίδης), Οριουέλα, Ντούρσο, Ρώσση, Ντεφεντερίκο (84' Αγρόδημος), Ελ Χέλβε, Βάρκας (66' Ακόστα).