ΑΕΚ – Αντβέρπ 77-76

Στην πρώτη θέση του ομίλου της στο Basketball Champions League τερμάτισε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε της Αντβέρπ με 77-76 στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Κορυφαίος σ΄ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος έκανε πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό. Πλέον, είναι πολύ πιθανός ο ελληνικός εμφύλιος στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 6-0. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν προσωρινά το ματς (8-6), αλλά η Ένωση στη συνέχεια ήταν καταιγιστική. Η “Βασίλισσα” έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 10-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (18-6) και κράτησε εύκολα αυτή τη διαφορά μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου (25-13).

Η Αντβέρπ έδειξε μία μίνι αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 7 πόντους 34-27. Η ΑΕΚ, όμως, ήταν κυρίαρχη καθόλη τη διάρκεια της περιόδου και γρήγορα ξέφυγε ξανά στο σκορ (46-29). Οι γηπεδούχοι χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 46-32 υπέρ της Ένωσης.

Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο και στην τρίτη περίοδο και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-44). Η Αντβέρπ προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η Ένωση πάντα είχε τις λύσεις στην επίθεση και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 61-50.

Aντβέρπ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να πλησιάσουν στους τρεις πόντους (73-70). Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά έβρισκε σκορ μόνο από βολές και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (76-72).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 77-76, αλλά ο Λι στο τέλος δεν κατάφερε να ευστοχήσει και η ΑΕΚ τελικά πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 46-32, 61-50, 77-76.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 19, Λαρεντζάκης 9 (1), Ματσιούλις 3Σαντ Ρος 6, Θίοντορ 11 (1), Γιαννόπουλος 2, Γκρίφιν 10, Τζέιμς 7, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος.

Αντβέρπ (Μουρς): Μπάκο 19, Καλινόσκι 4, Λι 15 (3), Τέιτ 17 (1), Βανουιζίν 7, Ακιαζίλι 3, Ντόνκορ 3 (1), Ντουντζίνσκι 4, Σάντερς 1, Σοεπέν, Τόμπσον 2.